Звернення колективу

         Президенту України

Верховна Рада України

Комітет Верховної ради з питань освіти, науки та інновацій

Міністерство освіти і науки України

Закарпатська обласна рада

Закарпатська обласна державна адміністрація

Раднику — уповноваженому Президента України

з прав дитини та дитячої реабілітації

Освітній омбудсмен України

Міжнародна асоціація позашкільної освіти

Профспілка працівників освіти та науки України

Національний еколого-натуралістичний

центр учнівської молоді

Колектив закладу позашкільної освіти Закарпаття – комунальний заклад „Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді” (далі – ЗОЕНЦ)  вкрай стурбований ситуацією навколо нашого закладу. Зокрема, щодо проєкту рішення Закарпатської обласної ради № 805 ПР/01.1-16 „Про оптимізацію закладів позашкільної освіти”.

Ми вважаємо, що оптимізація закладів позашкільної освіти, а фактично закриття нашого закладу як  профільного закладу позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму – це порушення конституційних прав дітей на позашкільну освіту та трудових прав працівників.

Відповідно до Конвенції ООН про права дитини, статті 53 Конституції України, Закону України „Про освіту”, Закону України „Про позашкільну освіту”, Закону України „Про охорону дитинства”, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” закріплено право кожної дитини на позашкільну освіту, навчання у закладах позашкільної освіти.

Слід відзначити, що Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді – заклад з багаторічним досвідом педагогічної роботи і високими показниками в організації позашкільної освіти області.

ЗОЕНЦ успішно функціонує з 1946 року і за 75-річну історію підготував когорту екологів, лісівників, медиків, викладачів біології, хімії, екожурналістів та інших спеціалістів природничого профілю.

ЗОЕНЦ є єдиним і безпосереднім організатором та координатором еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти на Закарпатті.

Щорічно ЗОЕНЦ готує переможців та призерів міжнародних, всеукраїнських, обласних конкурсів, фестивалей, акцій, зльотів з еколого-натуралістичного напряму, профільних екологічних експедицій та аудіовізуального мистецтва.

Юні натуралісти – екологи беруть активну участь у зініційованому Президентом України проєкті „Масштабне заліснення України”, Всеукраїнській кампанії „Сади Перемоги”,  загальнонаціональній трудовій акції „Турбота тобі, рідна моя Україно!”,

ряду міжнародних, всеукраїнських природоохоронних та національно-патріотичних заходах.

Крім того, на базі Закарпатського екоцентру діє філія у Нижніх Воротах–„Арніка”, де цілорічно відпочивають і продовжують навчання учні як Закарпаття, так і інших областей України й за кордону. Активним є співпраця та втілення Всеукраїнського проєкту „Схід і Захід разом”.

Діяльність закладу постійно висвітлюється на сайтах Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОВА, Закарпатського екоцентру (https://zoenc-edukit.uz.ua) та у соціальних мережах („YouTube” „Facebook”).

Співпраця ЗОЕНЦ із закладами вищої освіти сприяє профорієнтації дітей та їх вступу у ВУЗИ України на біологічні, екологічні, хімічні, географічні, гуманітарні спеціальності.

Ми належно розуміємо складну ситуацію, що склалася в Україні через злочинне вторгнення росії до нашої держави і прагнемо максимально, чим можемо допомогти у вирішенні проблем та створюємо належні умови для перебування у ЗОЕНЦ Харківського державного біотехнологічного університету. Разом з тим у нашому регіоні зросла роль ЗОЕНЦ, оскільки гурткові заняття почали відвідувати і діти переселенців.  Враховуючи, що у нас не ведуться воєнні дії, тому  є можливість працювати нашому закладу із ще більшою віддачею.

Колектив закладу твердо вірить, що все це тимчасово, Україна переможе, будуть відбудовані зруйновані будівлі та відновлені всі освітні заклади, в т.ч. у місті-герої Харкові, і відповідно, Закарпатський еколого-натуралістичний центр теж зможе повернутися у свої попередні приміщення та творчі лабораторії, де  знову продовжить покладену на нас місію – екологічну освіту й виховання молоді та дозволить проводити свій освітній процес на навчально-дослідній земельній ділянці, в кутку живої природи, дендропарку, що включає унікальні реліктові та екзотичні, а також червонокнижні дерева й кущі.

Разом з тим запропонований проєкт рішення „Про оптимізацію закладів позашкільної освіти” протирічить позиції Міністерства освіти і науки України щодо збереження мережі закладів позашкільної освіти в регіонах, запровадивши мораторій на закриття, реформування, ЗЛИТТЯ або ОБ’ЄДНАННЯ!

Просимо Вашого сприяння у збереженні Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді як окремої юридичної особи, обласного профільного закладу позашкільної освіти Закарпатської області.

13.05.2022 р.

З вдячністю й повагою

Трудовий колектив Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *