ЗОЕНЦ у цифрах і фактах за 2018/2019 освітній рік

Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (ЗОЕНЦ) – позашкільний навчально-виховний освітній заклад, педагоги якого, реалізовуючи Концепцію екологічної освіти в Україні, постійно працюють над пошуком інноваційних, креативних і ефективних форм та методів роботи, успішно впроваджують їх у життя. Заклад – переможець у відкритому рейтингу якості серед обласних закладів еколого-натуралістичного напряму „Золота когорта позашкільників”. Освітній процес у закладі побудований за принципом послідовності – дошкільне виховання, початковий та основний рівні навчання.

Незалежно від рівня навчання необхідною умовою дієвого вивчення учнями природи є спілкування із живим дивосвітом. Цього заклад домагається, використовуючи, в першу чергу, свою територію, де знаходяться  учнівський дендропарк, навчально-декоративна водойма, куток живої природи, пташник вольєрного типу, віварій. У цих творчих лабораторіях вихованці ЗОЕНЦ досліджують та спостерігають за рослинним і тваринним світом. Вчаться бережливо і турботливо ставитись  загалом до природи і, особливо, до тварин, які потрапили в біду і люди, що знаходять їх, приносять в екоцентр. Серед них птахи: сови, канюки, боривітри, лебеді, крижні, білі лелеки. Цей освітній рік також не став винятком. З’явився черговий травмований канюк, їжачиха – Маруська, а в одному із вольєрів обживається козулька Найдочка. Крім утримання голубів, декоративних папуг,  фазанів, цесарок, павичів, вчаться юннати і штучному розведенню різних видів птахів в інкубаторі. Зокрема, виведено 5 видів курей, качок, гусей та індиків. Як бачимо, жива  природа завжди захоплює і приваблює дітей, незалежно в якому гуртку вони займаються.

У 2018/2019 освітньому році діяло 60 дитячих творчих об’єднань (гуртків), у яких навчався 861 учень віком від 5 до 17 років.

Відповідно до вікового складу, вихованці ЗОЕНЦ брали активну участь в обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках, конкурсах, фестивалях, зборах, акціях природоохоронного та загальнодержавного значення. З метою поширення практичної природоохоронної роботи серед молоді та формування її життєвих компетентностей, у знаменитій Долині нарцисів, у пік цвітіння квітки, екоцентром проведено традиційний збір юних натуралістів “Золотий нарцис”. До збору, крім сотні юннатів та їх педагогів, долучились  науковці Карпатського біосферного заповідника, Ужгородського національного університету, члени президії Закарпатського товариства охорони природи, педагоги та вихованці Хустського районного еколого-туристичного центру.

У Сумах  на ХІІІ Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних екологів юннати гуртка „Юні охоронці природи” зайняли III місце у номінації “Польовий практикум на території Гетьманського національного природного парку. Оцінка запасів карбону у фітомасі”.

Призери збору юних екологів, що проходив
у Сумах
ІІІ місце

Вихованки гуртків „Юні садівники” та „Юні акваріумісти” взяли участь у фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу з флористики та фітодизайну „100 славних років Позашкіллю”  Дівчата втілили свій проект „Дари юннатів Закарпаття – тобі, Україно!”. Ідея проекту – зображення чудової природи рідного краю та підкреслення важливості юннатівської праці, виховання любові до Батьківщини. За рішенням журі, до складу якого входили і судді-флористи міжнародного класу, проект посів ІІІ місце у номінації „Квіткові килими”.

У Всеукраїнській трудовій акції „Плекаємо сад” за науково-дослідницьку роботу „Вирощування ранніх та середнього строку дозрівання сортів винограду в умовах Закарпатської області” її автор Фаркаш Дмитро нагороджений грамотою за І місце.

         У Всеукраїнському конкурсі з квітникарства і ландшафтного дизайну „Квітуча Україна” юннати втілювали проект квітника „Слава героям Карпатської України!”. Учасників відзначено грамотою НЕНЦ за ІІІ місце у фінальному етапі конкурсу.

Вихованці ЗОЕНЦ на всеукраїнському конкурсі “Квітуча Україна”
ІІІ місце

       Юннати гуртка „Юні акваріумісти” взяли участь у VІІІ Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних ботаніків, що проходив на базі Національного заповідника „Хортиця”. Команда отримала наступні нагороди: І місце у фотовиставці „Флористична цінність рослин-ендеміків місцевих пам’яток природи та об’єктів природо-заповідного фонду регіонів”; ІІ місце в конкурсі-презентації виконання завдань ботанічного практикуму на території Національного заповідника „Хортиця”; ІІІ місце в конкурсі-презентації досвіду дослідницької діяльності під час експедицій на території природно-заповідного фонду свого регіону.

Вихованки гуртків „Основи агрохімії” та „Юні охоронці природи” на  першому Всеукраїнському еколого-мистецькому фестивалі „Ландшафтна весна” отримали ІІІ місце.

Юннати гуртка „Лікарські рослини” взяли участь у VII Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних зоологів, що проводився в м. Черкаси на базі Канівського природного заповідника. За підсумками  збору команду нагороджено грамотою за ІІІ місце у конкурсі-презентації досліджень із вивчення фауни рідного краю, а також у конкурсі фоторобіт „Дивовижна фауна України”. Гладиш Микола нагороджений грамотою в номінації „Кращий орнітолог”,  а Кузьма Ян – в номінації „Кращий ентомолог”.

5 грудня вихованці ЗОЕНЦ долучилися до Всеукраїнської акції „16 днів проти насильства” і виступили проти насилля дітей в школі, сім`ї, на вулиці. Свій протест юннати висловили флешмобом, який продемонстрували в супермаркеті „Нова лінія” міста Ужгород. Своїм виступом школярі закликали дорослих не проходити осторонь їхніх проблем і задуматись над вихованням дітей гуманними, ненасильницькими методами. Телерепортаж із цієї, як і з інших  знакових подій постійно готує дитяча відеостудія „Дивосвіт”. Відеоматеріали виставляються на  сайті ЗОЕНЦ, НЕНЦ та каналі „ЗОЕНЦ інформ” в YouTube. До речі, вихованці екологічної дитячої відеостудії „Дивосвіт” на Всеукраїнському юнацькому фестивалі „В об’єктиві натураліста – 2019”, що проходив у місті Миколаїв, вибороли два перші місця у таких номінаціях: „Кращий відеофільм” та „Кращий відеоролик”. Крім того, на цьому ж фестивалі студійці посіли три треті місця у номінації „Бліц-фото” на тему „В об’єктиві Миколаївщина”.  У цьому освітньому році відеостудії „Дивосвіт” виповнилось десять років.

Команда ЗОЕНЦ брала участь і у святкуванні Міжнародного Дня Дунаю в Україні, яке проходило в селі Квасово Берегівського району під гаслом „Тиса – молодша сестра Дунаю” за підтримки Європейського Союзу. Юннати за умовами конкурсу виготовили із пластику кораблик „Дунайчик”, який  проплив річкою Боржавою 500 метрів та разом із своїм екіпажем юних захисників річок зайняв І місце.

Команда ЗОЕНЦ на святкуванні Міжнародного дня Дунаю у селі Квасово Берегівського району
І місце

Воловецька філія ЗОЕНЦ „Арніка”

За 2018/2019 освітній рік на базі Воловецької філії ЗОЕНЦ „Арнікаˮ  пройшло 13 відпочинкових змін, під час яких охоплено 741 дитина  з різних районів  та ОТГ Закарпатської області, в тому числі  406 дітей з багатодітних сімей; 22 – з малозабезпечених сімей;  128 – відмінників навчання; 8 дітей-сиріт; 13 дітей, позбавлених батьківського піклування; 9 дітей, зареєстрованих як внутрішньо-переміщені особи; 34 дитини – батьки яких визнані учасниками бойових дій; 78 дітей – лідерів Закарпатського учнівського самоврядування „Нове покоління ˮ та 17 юннатів ЗОЕНЦ.

Також у період з  13 по 19 травня, згідно з розпорядженням голови Закарпатської ОДА 15.04. 2019 р. № 212 „ Про відпочинок дітей – вихованців національно-патріотичних клубів та об’єднань закладів освіти  Луганської  області ” в таборі „Арнікаˮ відпочивало  26 дітей  з Луганщини.

Екскурсія дітей з Луганської області в ЗОЕНЦ

         Протягом року педагоги ЗОЕНЦ проводили тематичні заняття з відпочивальниками „Арнікиˮ, зокрема: заходи з національно-патріотичного виховання – квест: „Моя Батьківщина – Україна!” та тренінг:    „З Україною в серці”; з екологічного виховання квести: „Вода – основа життя”, „До Міжнародного дня Землі”, „До Міжнародного дня захисту тварин”, „Домашні улюбленці”, тренінги:  „Земля – наш спільний дім”, „Все в твоїх руках”. Також проходили заходи, присвячені здоровому способу життя, а саме: квести: „Подорож стежинами здоров’я”, „Здорове харчування в традиціях українського народу”, „Хочеш веселих канікул – дотримуйся правил поведінки та здорового способу життя”.

Дні здоров`я в “Арніці”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *