Знайомтесь – володарі неба!

Повітря – стихія свободи та легкості. Життя на планеті Земля зародилося у воді, чимало видів тварин опанували суходіл. Але лише декілька груп змогли здійнятись в повітря. Упевнено в повітрі себе почувають лише комахи, птахи, та кажани. Комахи здійнялись в небо щонайменше 315 млн. років тому, приблизно через 170 млн. років після першого польоту комах у повітря піднялися птахи. Рукокрилі, або кажани, ще більш молодша група, їх історія не перевищує 55 млн. років.

Птахи і кажани… Ці дивовижні володарі неба гідні подиву та захоплення. Діти, серед яких і внутрішньо переміщені особи, що відпочивають у Православному Свято-Троїцькому храмі, що у Боздошському парку м. Ужгород, поринули у захоплюючий світ крилатих мешканців нашого краю та дізнались багато нового й цікавого під час екозаходу «Володарі неба», який провела Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, експерт Інституту еколого-релігійних студій. Учасники заходу дізналися, які особливості характерні класу Птахів і ряду Рукокрилих, які види птахів і кажанів зустрічаються на Закарпатті, особливості їх поведінки та звички, роль в природі та житті людини, фактори, що впливають на скорочення чисельності певних видів. Також отримали цінні поради, як оберігати птахів та допомагати їм, адже з настанням осені частина їх відлітає у вирій, а частина залишається з нами і потребує піклування.

Юним дослідникам цікаво було дізнатися, що пір’я – це те єдине, що у всьому тваринному світі є лише у птахів. Дві ноги (кінцівки) є також у людини; крила і уміння літати, окрім птахів відрізняє багато комах і деяких ссавців, до прикладу кажанів; дзьоби або схожі на них утворення є у деяких риб, морських черепах і навіть у древніх ссавців качкодзьобів. Але нічого, схожого на пір’я, немає ні у кого, окрім птахів.

Що стосується кажанів, то представники ряду рукокрилих є єдиними ссавцями на планеті, які можуть літати в прямому сенсі цього слова, і за своїми здібностями навіть перевершують птахів і деяких комах. Ці тварини настільки цікаві і незвичайні, що для їх вивчення існує спеціальна наука – хіроптерологія. Незважаючи на великий обсяг досліджень, вчені досі не можуть зрозуміти, як і чому виникли ці незвичайні звірі – володарі нічного неба.

Ольга Величканич розповіла, що крила кажанів – це передні кінцівки, кисті яких мають сильно подовжені пальці. Між пальцями і тілом розташована еластична перетинка, яка за необхідності може розтягуватися в чотири рази. Їх крила дуже гнучкі і перевершують за цими параметрами крила птахів. Крім того, сам процес польоту у летючих мишей більш досконалий, ніж у пернатих, що дозволяє знизити опір повітря і виконувати маневри, недоступні птахам, такі, наприклад, як стрімкий розворот на 180º.

Оскільки більшість кажанів активні вночі, їм потрібно орієнтуватися в просторі, позбавленому сонячного світла. Для цього вони мають у своєму розпорядженні ехолокацію – спосіб визначення положення тіла за допомогою відбитої звукової хвилі. Завдяки ній кажани здатні літати у пітьмі і в просторах, що мають складну конфігурацію перешкод. За цими параметрами вони також перевершують найкращих нічних пернатих – представників ряду совоподібних.

Всупереч поширеному переконанню, не всі кажани є вампірами, що харчуються кров’ю теплокровних тварин, хоча багато з них мають доволі моторошний вигляд. Більше того, живляться кров’ю лише три види кажанів з підродини Вампірові. А переважна більшість з 1200 видів кажанів є хижаками, які живляться комахами та іншими дрібними тваринами. Але є серед них і нешкідливі вегетаріанці: близько 260 видів рукокрилих харчуються фруктами та іншою рослинною їжею.

Кажани – найбільш вразлива група ссавців, адже всі види нашої фауни занесені до Червоної книги України, і тому потребують особливо уважного ставлення. На згадку про захід діти розмалювали зображення кажанчиків і створили гарні листівки, щоб вкотре нагадати людям, що ці істоти дуже милі і беззахисні і потребують охорони!

А для того, щоб краще запам’ятати птахів, в першу чергу тих, що мешкають в Закарпатті, юні охоронці природи розв’язували філворд і грали в ігри «Зимуючі і перелітні птахи» та «Де чий дзьоб?». І самі були приємно здивовані, наскільки добре вони знають птахів!

Захід проведено в рамках співпраці Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді із ГО «Закарпатське товариство охорони природи» та Interreligious and environmental civil forum of Eastern Europe (IRCEF) за підтримки Союзу охорони природи Німеччини (NABU Bundesverband , NABU International), координатори проєкту Ivan Tymofeiev (NABU), Nataliya Kulya (IRCEF).

Ольга ВЕЛИЧКАНИЧ,

завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *