Заняття-екскурсія «Вивчаємо зимуючих птахів міста»

Важко доводиться птахам узимку. Адже страшнішим за люті морози для них є голод. Голубам чи гракам нескладно знайти собі поживу, оскільки вони харчуються рештками їжі, тоді як маленьким пташкам, які зимують у селах та у великих містах України, деколи буває нелегко.

Яких саме птахів можна побачити у парках та на вулицях міста, а також як можна допомогти їм пережити зиму, йшла мова за занятті-екскурсії, яку організувала для учнів 5-го класу  Ужгородського греко-католицького ліцею «Теобенд» Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, експертка ІЕРС.

На занятті, переглянувши мультимедійну презентацію «Наші крилаті друзі», юні охоронці природи дізналися, які птахи зимують в Україні, зокрема, в Ужгороді, і як вони добувають собі їжу. Найчастіше у місті можна побачити таких птахів, як голуби, граки, синиці великі, дятли, горобці, сороки, ворони, повзики, щиглики. Серед водоплавних – крижнів, лебедів-шипунів, лисок, мартинів звичайних.

Для кращого ознайомлення з птахами діти здійснили екскурсію містом до набережної річки Уж, спостерігаючи за птахами, які траплялися на шляху. Таким чином учасники екскурсії долучилися до цікавого та корисного виду активності – бьордвотчингу, або спостереження за птахами. На площі Театральній, «озброївшись» біноклями, учні спостерігали за постійними мешканцями площі та улюбленцями дітвори – голубами. Також мали змогу побачити велику зграю граків, які летіли до найближчого парку з великими деревами на ночівлю.

На початку набережної Незалежності, у звичному для них місці, на нас чекали два красені-лебеді і зграйка крижнів, яких підгодовують місцеві мешканці. Над річкою літали швидкі мартини звичайні, також виглядаючи, чим би поживитися. Завдяки біноклям діти змогли чудово розгледіти птахів і спостерігати за їх поведінкою.

Спілкуючись між собою, діти дійшли висновку, що зима – важка пора для птахів, тому варто їм допомогти перезимувати. Найпростіше, як ми можемо допомогти пташкам взимку, це насипати насіння у годівничку. Можна змайструвати годівничку самостійно або придбати вже готову і допомогти пташкам пережити люті морози.

Ольга Величканич зауважила, що якщо ви починаєте підгодовувати пташок, то це треба робити постійно і лише в холодний сніжний період.

Що ж покласти в годівничку? Птахів можна підгодовувати різноманітним насінням та горіхами, але важливо, щоб воно було сире, тобто не солоне та не смажене. Також можна використовувати зерно: пшеницю, овес, ячмінь, жито… Але лише у сирому виді, варені каші не варто класти у годівниці. Також у годівнички не можна класти хліб.

На завершення заняття діти отримали цікаве домашнє завдання на канікули: проводити спостереження за птахами на годівничці чи на подвір’ї свого будинку. І, звичайно, обов’язково за можливістю підгодовувати своїх пернатих друзів!

Заняття проведено в рамках співпраці Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді з Інститутом еколого-релігійних студій та Товариством охорони природи.

Ольга ВЕЛИЧКАНИЧ

 завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *