Закарпатці повернулись призерами із Черкас, де проходив Всеукраїнський природоохоронний рух „Зелена естафета”.
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно із Українським товариством охорони природи за підтримки Міністерства екології та природних ресурсів України починаючи з 2017 року започаткували щорічне проведення Всеукраїнського юннатівського природоохоронного руху “Зелена естафета”
Метою естафети є поширення практичної природоохоронної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах та закладах позашкільної освіти, формування життєвих компетентностей у контексті ідей сталого (стійкого, екологічно збалансованого) розвитку суспільства.
23 лютого Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді на своїй базі провів І відбірковий (обласний) етап Всеукраїнського юннатівського природоохоронного руху “Зелена естафета”. В обласному конкурсі взяло участь 5 команд, які представляли свої загальноосвітні навчальні заклади і 4 команди – представники позашкільних навчальних закладів. Перемогу вибороли Великолазівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Баранинської ОТГ та Тячівський районний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Саме вони вирушили до міста Черкаси представляти Закарпатську область та безпосередньо свої навчальні заклади на підсумковий етап Всеукраїнського юннатівського природоохоронного руху „Зелена естафета”. Великолазівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів представляли Турянчич Наталія та Газа Крістіна, а Тячівський райЕНЦ – Подвич Кароліна та Дубровка Даніела, керівником делегації була Самойлова А.В., завідувач відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ.
Крім Закарпатської делегації, учасниками фінального етапу стали ще 12 команд із Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Черкаської та Чернігівської областей України. Команди з Рівненської та Хмельницької областей виявили бажання позмагатись заочно.
Під час урочистого відкриття заходу дітей та педагогів тепло привітали заступник начальника відділу інклюзивної, позашкільної освіти та виховної роботи управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації Т. О. Шевченко, директор Комунального закладу „Черкаський обласний центр роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради” Л. В. Давиденко, завідуюча відділу екології Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Т. Д. Радченко, а також члени журі: І. А. Чемеріс – кандидат біологічних наук, доцент, завідуюча кафедрою загальної екології, педагогіки та психології Черкаського державного технологічного університету; О. М. Хоменко — кандидат хімічних наук, доцент, професор, завідуюча кафедрою екології Черкаського державного технологічного університету та І. П. Носаєва — вчитель біології Червонослобідської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Черкаського району, заслужений вчитель України.
Під час „Зеленої естафети” команди-учасниці звітували за трьома напрямами:
- „Практична природоохоронна робота”;
- „Просвітницькаприродоохоронна робота”;
- „Навчально-виховна робота з охорониприроди”.
Викладачами Черкаського державного технологічного університету проведені індивідуальні змагання на звання кращого юного природоохоронця з моніторингу навколишнього природного середовища за 6-ма локаціями. Також учасники фіналу склали тестові завдання.
Незабутні враження в кожного залишилися після відвідин національної святині українського народу – „Тарасової гори”. Діти поклали квіти на могилу Тараса Григоровича Шевченка та вклонилися його пам’яті.

Багато пізнавального та цікавого учасники руху дізнались на екскурсії в Канівському музеї народно-прикладного мистецтва та, мандруючи Черкасами. Вразили всіх учасників неосяжні простори річки Дніпро та краєвиди, які побачили на схилах та берегах цієї славетної, могутньої водної артерії. Також під час екскурсії учасники заходу мали змогу ознайомитись з виставковими об’єктами Черкаського обласного центру роботи з обдарованими дітьми.
Гідно представили свої природоохоронні здобутки наші юні земляки. За підсумками журі конкурсу Закарпатські заклади освіти отримали ІІ та ІІІ місця. Це відповідно Тячівський райЕНЦ та Великолазівський ЗЗСО Баранинської ОТГ.
Повертаючись з поїздки, учасниці Всеукраїнського етапу вирішили коротко поділитись свої враженнями. „Найбільше мені запам’ятався захист робіт, що відбувся першого ж дня. Нам було дуже цікаво спостерігати за учасниками з різних областей України та черпати багато чого нового для себе, ми завели багато нових гарних друзів.
Також дякуємо нашому керівникові Самойловій Аллі В’ячеславівні за терпіння. З нею було безпечно, весело, вона ніколи не давала нам сумувати!” – сказала Кароліна Подвич із Тячева.
„А я захопилася тестами, оскільки
там проводили дослідження досвідчені науковці, – додала Наталія Турянчич із
Великих Лаз Ужгородського району. – Ще ми дуже вдячні
всім організаторам цього конкурсу, що так попіклувались про нас. І раді, що поїхали. Це неймовірний досвід та
незабутня подорож!”
Відрадно,
всі команди нагороджені відповідними грамотами, ніхто не залишився ображеним. Тому всі покидали Черкаси з
надією приїхати сюди і наступного року, оскільки Всеукраїнський
природоохоронний рух знову
проводитиметься тут. Тож недарма всі учасники,
прощаючись, говорили: „До зустрічі у 2020 році!”
Алла Самойлова,
завідуюча відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ