З турботою про пернатих юннати долучилися до Великого зимового обліку птахів

                

Щороку, в останні дні січня, у рамках міжнародної програми проводиться Великий зимовий облік птахів. Українське товариство охорони птахів та Національний еколого – натуралістичний центр учнівської молоді запрошує всіх юннатів і школярів взяти участь у цій природоохоронній акції. Великий зимовий облік є наймасовішим заходом у вивченні птахів у всьому світі, оскільки вони – представники найбільш чисельної групи тварин і невід’ємна частина багатьох екосистем. Вони захоплюють нас своїм розмаїтим забарвленням, співом і вмінням літати.  Іноді Великий зимовий облік  називають Різдвяним. Цьогоріч він проходить з 23  по 27 січня 2023 року. У цій зимовій події можуть брати участь усі бажаючі. Для цього потрібно занотовувати кількість і види птахів, побачених протягом години біля годівниці на подвір’ї, в саду, парку чи водоймі. Головна мета зимового обліку – з’ясувати чисельність птахів і види, які залишилися зимувати поряд із нашими домівками. Протягом однієї години рахуйте їх види! Важливо! Не підраховуйте всіх побачених птахів, оскільки деякі з них можуть повертатися до вашого саду кілька разів протягом години спостережень. Найкраще проводити зимовий облік птахів із  ранку, оскільки птахи в цю пору доби є найбільш активними, що дає змогу зафіксувати більше їх видів.

Великий зимовий облік птахів знайшов велику підтримку завдяки простому і легкому проведенні серед дітей та забезпечує збір інформації про зимуючих птахів на території України. Орнітофауна Карпатських лісів нараховує понад 280 видів птахів.

Звичайно, юннати напередодні своїх спостережень відшуковують у  визначниках інформацію про види птахів нашого регіону, читають книги, відвідують інтернет-сторінки про птахів, фотографують їх, малюють, записують інформацію про пернатих, одним словом спостерігають.

Юннати гуртка  „Юні квітникарі” разом з його керівницею О. М. Величканич проводили спостереження на Чорних озерах та на території дендропарку екоцентру, що в Ужгороді. Вони перевірили стан годівничок на території екоцентру та обговорили, як правильно треба підгодовувати взимку пташок біля своїх осель, адже птахи залюбки прилітають до годівничок.

З відвідин зоологічного музею УжНУ розпочала Великий облік птахів керівниця гуртка „Юні валеологи” Оксана Стрічко. Спочатку вихованці роздивилися музейні експонати, ознайомилися з різними видами птахів нашого краю, закріпили вже набуті знання про пернатих. Далі юннати послухали цікаву розповідь про альбінізм у птахів, яку підготувала  керівниця гуртка „Природа рідного краю” Г. М. Андрусь. Юннати продовжили спостереження за птахами на березі річки Уж, використавши біноклі, які надали партнери – ГО „Інститут еколого-релігійних студій” під керівництвом Олександра Бокотея. Бьордвотчинг – це сучасне спостереження за птахами в орнітології. Юннати працювали злагоджено: одні спостерігали за пташками, а інші занотовували результати спостережень.

Звісно спостереження за птахами чинять найменший вплив на довкілля, проте слід поводитися так, щоб усі ми і надалі мали можливість милуватися пернатими друзями.

Бережіть і охороняйте наших пернатих друзів! Завжди підгодовуйте їх у зимову пору року,  а навесні і влітку вони віддячать нам сторицею, рятуючи від комах – шкідників наші зелені насадження.

Оксана СТРІЧКО,

          методитка відділу екології та природоохоронної   роботи   ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *