Юннати відзначили День птахів в Ужгородському замку

Давня співпраця Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді  з обласним краєзнавчим музеєм, що знаходиться на території Ужгородського  замку,  дозволяє проводити юннатівські масово-виховні заходи неординарно та креативно. Не став винятком і цей рік. Так, 5 квітня юннати зібралися в приміщенні музею, щоб вже традиційно відзначити міжнародний день птахів.

        День птахів проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО „Людина і біосфера”.  Саме 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. Вперше цей день, як масове дитяче свято, стали проводити в Сполучених Штатах Америки. Організатором його був вчитель одного із міст штату Пенсільванія. Незабаром його підтримали журналісти із місцевих газет, що посприяло  популяризації Дня птахів. З тих пір цей день відзначається щорічно, щоб привернути  увагу людства до проблем охорони пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.

       З цього приводу заступник директора музею Михайло Делеган сказав: „Останнім часом, на жаль, серед тваринного світу продовжують  зникати і багато видів птахів. І проведення таких заходів вкрай потрібне. Активна участь у них школярів означає, що зусилля педагогів – позашкільників,  орнітологічні знання їх вихованців лише допомагатимуть пернатим  виживати у дикій природі та сприятимуть збереженню їх  видів”.

       Олександр Геревич, директор екоцентру, зауважив, що День птахів – це данина не лише річниці Конвенції, а наш практичний обов’язок  в охороні природи. Повністю пробуджується природа та повертаються птахи з вирію. Вже до нас прилетіли шпаки, плиски, жайворонки,  лелеки, на черзі горихвістки, зеленяки, в середині квітня чекаємо на сільських, міських і берегових ластівок, а далі й на зозуль. І на завершення перельотів,  у травні  зустрічатимемо надзвичайно гарну і співучу вивільху.

      Потім присутні за допомогою мультимедійної презентації завідувача відділу природи музею М. М. Біланича довідались про неоціненну користь пернатих друзів для людини. Зокрема, вчені підрахували, що на ділянці  площею кілометр квадратний  птахи знищують близько 25 кілограмів шкідливих комах.  Птахи поїдають їх вибірково. Дятли зазвичай віддають перевагу короїдам, сіра мухоловка – летючим комахам, переважно мухам, вивільха живиться в основному волохатою гусінню. Є також види, не вибагливі до їжі, з комахоїдних – це шпаки та воронові.

       Хижі птахи полюбляють і  гризунів, які часто завдають значної шкоди  сільськогосподарським угіддям. Наприклад, сови та більшість денних хижих птахів з’їдають величезну кількість мишей-полівок.

          Птахи також сприяють поширенню дерев та кущів. Наприклад, сойка живиться не лише комахами та гризунами, восени вона запасається жолудями, розносячи їх по лісу. А шпаки, дрозди, сірі куріпки, тетеруки восени та взимку „харчуються„ переважно ягодами горобини, калини, терену, малини, бузини, насіння яких вони теж переносять на значні відстані.

         Також юннати з цікавістю слухали інформацію про специфіку пташиних гнізд, у які потім на одній із зупинок розселяли паперових видів птахів під час екологічного квесту.

          Крім того, школярі закріплювали свої знання з орнітології, складаючи про пернатих прислів`я,  відповідаючи на запитання вікторини та, відгадуючи загадки. 

         Захопилися юні натуралісти і малюванням плакатів, на яких зображували своїх крилатих улюбленців та придумовували природоохоронний вислів, на кшталт: „Птахи – наші друзі” , „Птахів любимо і охороняємо”.

         Завершуючи свято, команди-переможці  нагороджені грамотами ЗОЕНЦ.

         Масово-виховний захід, організований відділом екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ і відділом природи Закарпатського краєзнавчого музею,  засвідчив, що юннати вміють поповнювати свій багаж знань з біології, екології, етології, а також змістовно, весело і з користю для себе та довкілля проводять  час.  

         Традиційно відеостудія „Дивосвіт” підготувала телерепортаж про проведення заходу, який можна подивитись за посиланням  www.youtube.com/watch?v=mVmikrcf1-w&feature=youtu.be.  

Людмила Бокій, 

завідувач відділу інформаційно – методичної роботи ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *