Юні природоохоронці досліджували весняні явища в природі

15 квітня, в День екологічних знань в Україні та напередодні Всесвітнього дня Землі, педагоги Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді організували екскурсію „Весняні явища в природі” для юннатів екоцентру та дітей вимушених переселенців.

Педагоги та юннати не випадково обрали для мандрівки с. Дубриничі Ужгородського району, адже саме тут, в Дубриницькому ліцеї, викладає Катерина Шоляк, вчитель біології та хімії, кандидат біологічних наук, в минулому – активна юннатка-дослідниця ЗОЕНЦ. Катерина Василівна радо зустріла гостей, провела цікаву екскурсію творчими лабораторіями закладу, ознайомивши дітей із природоохоронною, дослідницькою проєктною діяльністю, якою займаються учні. Педагог зазначила, що школярі беруть активну участь у прибиранні та сортуванні сміття та інших природоохоронних акціях. Також цьогоріч вони стали учасниками проєкту ZeroWasteSchoolUkraine із запровадження культури сортування відходів, реалізували екологічний проєкт «Екошкола» і обладнали міні хімічну лабораторію „EcoLab для всіх” для визначення забруднення води, ґрунту та повітря. Пані Катерина розповіла юним природоохоронцям, чому так важливо вчитися раціонально використовувати природні ресурси  та берегти довкілля. Також діти ознайомилися із куточком роздільного сортування сміття, повторили правила сортування.

В шкільній хімічній лабораторії мали змогу визначити хімічний склад води, взятої попередньо з декількох джерел в Ужгороді: колодязна з приватного будинку, з крану Минайського водозабору та безпосередньо з р. Уж в межах міста. Проведені аналізи показали, що вміст хімічних елементів у колодязній та артезіанській водах в нормі, а в річковій присутні домішки органічних речовин. Отже, діти дійшли висновку – воду з перших двох джерел можна пити без ризику для здоров’я, що їх дуже втішило.

Під час екскурсії населеним пунктом діти переконалися, що місцеві жителі сортують сміття і дбають про чистоту довкілля. Але на берегах річки Уж, яка протікає селом, після весняних паводків залишаються пластикові пляшки та інше сміття, принесене з верхів’я річки. І поруч з тендітними весняними квітами можна зустріти сліди „цивілізації”.

Обравши галявину для відпочинку, юннати вчилися помічати зміни в природі, які відбуваються навесні, спостерігати за рослинним і тваринним світом, бачили негативний вплив людини на довкілля (сміття на берегах потічків, місця підпалу сухої трави з пророслими на них тендітними фіалочками тощо).

Милували око такі весняні квіти, як первоцвіт весняний, анемона дібровна, медунка лікарська, фіалка лісова, черемша, мати-й-мачуха, калюжниця і кульбаба лікарська.

Покинули місця зимівлі мурахи, що переховувалися у найглибших, тепліших місцях  мурашників, розблокували входи і поралися в своїй звичній метушні, метелики і джмелі збирали нектар з весняних квітів. Отримавши листки спостережень, діти занотовували, які зміни в природі вони спостерігали під час екскурсії, які комахи, птахи, дерева, кущі і трав’янисті рослини зустрілися під час екскурсії.

І, звичайно, як справжні природолюби, не зривали рослини і не чіпали комах, а лише милувалися ними і фотографували!

Захід проведено у рамках проєкту „Відповідальність за Творіння та жінки Карпат”, що реалізується Міжрелігійним та громадянським природоохоронним форумом Східної Європи (IRCEF, керівник Александр Бокотей) у співпраці з природоохоронними підрозділами Церков за партнерської підтримки Архідієцезії Бамберга (Erzbistum Bamberg), дієцезії Вюрцбурга (Bistum Würzburg) та Реновабісу (Renovabis – Організація допомоги Східній Європі від Католицької Церкви в Німеччині).

Ольга Величканич,

завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ

Оксана Стрічко,

методистка відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *