Єднаймося на захист природи! Так вважають учасники онлайн – форуму і закликають долучитися всіх небайдужих

З метою підтримки, розвитку й підвищення ефективності  просвітницької роботи серед дорослого населення через діяльність дитячих учнівських екологічних громадських організацій щодо вивчення, дослідження, охорони і примноження природних багатств Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України та Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді  29 квітня  провели Всеукраїнський форум (у форматі відеоконференцзв’язку) на тему: “Єднаймося на захист природи”. Модерував захід Володимир Вербицький, директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України, доктор педагогічних наук, професор. До форуму долучилося більше сотні небайдужих до природи учасників: представники закладів позашкільної освіти та громадських природоохоронних організацій.

 Відкрив форум Володимир Валентинович Вербицький. Він привітав всіх учасників  і наголосив на актуальності теми. Потім надав слово для привітання Василеві Яковичу Шевчуку, голові президії українського Товариства охорони природи, доктору економічних наук; Олені Вікторівні Пащенко, заступниці голови Всеукраїнської екологічної ліги, ст. науковій співробітниці лабораторії морального, громадянського та міжкультурного виховання Інституту проблем виховання НАПН України; Олександрові Васильовичу Геревичу, директорові Закарпатського екоцентру.

В. Я. Шевчук, зокрема, зауважив, що коли відвідує НЕНЦ та Закарпаття, то завжди переконується, що у нашої держави є надійне майбутнє, яке достойно попіклується за сталий, збалансований розвиток суспільства, у якому люди з природою будуть жити в гармонії.  Також Василь Якович розповів про природоохоронні акції, які українське Товариство проводило останнім часом.  Зокрема, щодо  очищення від забруднення верхів’я річки Кіска, що на Київщині, яка рясніла каністрами, наповненими   хімічною речовиною червоного кольору. На жаль, їх викинула людина. Тому цей форум дуже важливий у плані співпраці всіх, хто причетний до природи і вболіває за її збереження. Розуміючи наскільки важливо виховувати свідому молодь, щоб в майбутньому не повторилось подібне „ми задумали в Черкасах відродити еколого-натуралістичний центр і для його роботи віддаємо Будинок природи, який раніше належав нашому Товариству”, – завершив доповідач.

Це ще раз говорить про те, що людина має мати волю робити добрі справи в охороні природи, а для цього необхідно мати екологічні знання та культуру. Саме з метою підняття екологічної свідомості та як це робити в сучасних умовах із залученням всіх зацікавлених сторін Володимир Вербицький запропонував створити Академію з навчання і підвищення кваліфікації педагогів-екологів разом з представниками громадських природоохоронних організацій.

Цю пропозицію схвально підтримала наступна виступаюча Олена Вікторівна Пащенко, заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги (ВЕЛ). Крім того, у своїй презентації Олена Вікторівна показала, чим живе ВЕЛ у плані природоохоронної роботи з дітьми та молоддю, а також зупинилась на засадах сталого розвитку.

О. В. Пащенко, щоб підняти рейтинг громадських організацій, внесла пропозицію повернутись до членських внесків та видачі свідоцтв їх членам. Так робота дитячих громадських організацій буде дієвішою.

Далі  слово надали  керманичеві форуму Олександру Геревичу, директорові ЗОЕНЦ. Він, зокрема, сказав, що децентралізація в державі вносить свої суттєві корективи у реалізації статутних завдань закладу позашкільної освіти.   „І ми з нашим методичним складом, оскільки це вимога часу, вирішили шукати дієві та ефективні щляхи співпраці з новоствореними структурами ОТГ. Ми вже звернулися до голів ОТГ, керівників відділів освіти, а через них до директорів закладів освіти для збору інформації про стан чи наявність ЗПО, гуртків, секцій, клубів еколого-натуралістичного спрямування, учнівських громадських природоохоронних об’єднань, в тому числі юнацьких секцій ТОП та екологічної варти, як дитячих осередків ВЕЛ. Перші результати вже є, проте, деякі є не дуже втішні, що потребує від нас копіткої роботи. Тому хочу подякувати В. А. Остапчук, директорці Волинського екоцентру та Ю.Ф. Педану, директорові Дніпропетровського екоцентру за гарний позитивний досвід, який ми вже переймаємо.”

Оскільки  форум присвячується і 35 річниці Чорнобильської трагедії, О. Геревич згадав, що саме Чорнобильські події стали каталізатором пробудження громадянського суспільства  для об’єднання заради майбутнього безпечного довкілля.  У 1995 році було створено Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки. „Відверто кажучи, мене дивує те, чому ця кінцівка зникла із сучасної назви згаданого міністерства. Невже такої загрози вже немає? Теж ставлю три крапки”, – додав виступаючий.
 Про формування у педагогів навичок ефективного впровадження екологічної освіти і виховання молоді доповів Ярослав Миихайлович Сивохоп, директор Закарпатського інституту післядиплядипломної педагогічної освіти, педагог-біолог, в минулому юннат ЗОЕНЦ.

Директор еколого-релігійних студій Олександр Миколайович Бокотей зупинився на духовності і розповів, що робить церква для збереження довкілля. Зокрема, О. Бокотей наголосив, що вже вдалося на 80 відсотків побороти проблему спалювання шин – негативне явище, яке тривало десятки років напередодні Великодніх свят. Велику роль відіграла церква і проти весняних палів сухостою.

Василь Миколайович Манівчук, начальник обласного центру з гідрометеорології, голова Закарпатської обласної організації ВЕЛ присвятив свій виступ збереженню водних ресурсів нашого краю, зокрема, зупинився на щорічній акції “Тиса-молодша сестра Дунаю”. До речі, постійними її учасниками є члени юнацької секції Закарпатського ТОП, гуртківці ЗОЕНЦ. Вони не тільки беруть участь у природоохоронних конкурсах, а й стають переможцями. Про саму акцію неодноразово у своїх телерепортажах розповідали юні кореспонденти дитячої екологічної відеостудії “Дивосвіт”. Фрагменти відео переглянули і учасники онлайн – екофоруму.

Загалом тема охорони природи є постійною у аудіовізуальних проєктах вихованців відеостудії “Дивосвіт”. Про цей інноваційний метод роботи розповіла керівниця відеостудії Людмила Іванівна Бокій.

Інформацією про практичну природоохоронну роботу учнів Дубриницького ЗЗСО І-ІІІ ступеня Ужгородського району поділилась вчителька біології цієї школи Катерина Василівна Шоляк. Зокрема, світлини презентації демонстрували участь дітей в озелененні міських зон та парків, спостереженні за птахами, санітарній очистці берегів річок, озер від сміття.  

Цікавими та змістовними були виступи на теми: “Юне покоління на варті довкілля (Шереш Світлана Станіславівна, в. о. директорки  райЕНЦ Виноградівського ОТГ Берегівського району); “Співпраця з Карпатським біосферним заповідником в охороні Долини нарцисів” (Вербицька Надія Миколаївна, директорка Хустського еколого-туристичного центру); “Екологічна освіта і виховання-вагомий компонент в освітньому процесі ЗОЕНЦ” (Кузьма Василь Юлійович, заступник директора з навчально-виховної та методичної роботи ЗОЕНЦ); “Формування екологічної культури  вихованців ЗОЕНЦ” (Копча Мирослава Миколаївна, завідувачка відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ, голова юнацької секції ТОП);

“Екологічне виховання дітей дошкільного віку” (Стрічко Оксана Павлівна, методистка відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ, голова Закарпатського осередку екологічної варти).

Підсумовуючи, Володимир Вербицький сказав, що загалом громадськими організаціями проводиться чимала робота з охорони природи. Щоб вона стала ще більш ефективною та дієвішою необхідно розробити методику впливу на відновлення юнацьких секцій ТОП в усіх регіонах України. “І ми повинні не тільки проводити цю роботу, а й показувати кращі її зразки у відеопроєктах, які потім виставляти у соціальних мережах. Таким чином, на захист природи має стати кожен небайдужий житель нашої країни”.

Кожен учасник екофоруму отримає сертифікат.

Людмила БОКІЙ,

завідувачка відділу інформаційно-методичної роботи ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *