Вивчаємо природу Карпат

Протягом останніх десятиліть Карпати зазнають дедалі більших втрат унаслідок діяльності людини. Карпатські ліси опинилися під загрозою зникнення не тільки через лісорозробки та надмірне випасання худоби на полонинах, а й від хімічного забруднення, кислотних дощів, які утворюються від діяльності промислових підприємств. Відповідно відбуваються зміни в рослинному і тваринному світі краю.

Із метою збереження унікальної природи в Карпатах створено понад півтори тисячі об’єктів природно-заповідного фонду площею майже півмільйона гектарів.

Одним із найстаріших об’єктів природно-заповідного фонду України є Карпатський біосферний заповідник. Його заснували у 1968 році для збереження унікальних для Європи ділянок дикої природи, серед яких особливо цінними є букові праліси. Із 1993 року він входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Завданням заповідника є охорона і відновлення флори та фауни, що зникають, в тому числі ендеміків української частини Карпат. У межах заповідника розташовані найбільші в Європі ділянки букових та буково-ялицево-смерекових пралісів, „Долина нарцисів”, найвищі гори (Говерла, Петрос, Піп Іван) та найбільші карстові печери українських Карпат. Тут зростають едельвейс та рододендрон карпатський, охороняються популяції карпатського бурого ведмедя, рисі, лісового кота, беркута, дунайського лосося та багатьох інших рідкісних і зникаючих видів.

Високий рівень біорізноманіття карпатського регіону, значна кількість рідкісних і зникаючих видів та ендеміків роблять наш край унікальним, спонукають до глибшого вивчення рослинного і тваринного світу, потребують дієвих заходів охорони.

Невипадково саме темі вивчення природи Карпат присвячувався екозахід, проведений для дітей, що відпочивають у літньому таборі Соціально-Катехитичного центру Мукачівської греко-католицької єпархії у селі Анталовці, який підготували Ольга Величканич та Оксана Кремінь, педагоги Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, експерти Інституту еколого-релігійних студій.

Під час заходу діти отримали цікаву інформацію про Карпатські гори, унікальні родзинки регіону, рослинний і тваринний світ краю, а також проаналізували негативний вплив діяльності людини на природу. Разом обговорили шляхи зменшення негативного антропогенного впливу на довкілля.

Під час екологічного квесту юні захисники природи продемонстрували чудові знання рослинного і тваринного світу Закарпаття, виконуючи завдання на зупинках. А саме: розв’язували кросворд „Комахи”, вправлялися у знанні птахів України і червонокнижних рослин Закарпаття, складали прислів’я про необхідність бережливого ставлення до природних багатств краю та збереження природи. Юні ентомологи мали можливість відшукати і розглянути під збільшувальним склом комах, використовуючи спеціальні баночки зі збільшувальним склом.

На згадку про екозахід кожен учасник отримав пам’ятні значки, а команди-учасниці – грамоти за успішно виконані завдання квесту.

Захід проведено у співпраці із ГО „Закарпатське товариство охорони природи” та Інститутом еколого-релігійних студій у рамках проєкту „Відповідальність за Творіння та жінки Карпат”, що реалізується  Interreligious and environmental civil forum of Eastern Europe (IRCEF)  (керівник  Олександр Бокотей) у співпраці з природоохоронними підрозділами Церков за партнерської підтримки Архідієцезії Бамберга (Erzbistum Bamberg), дієцезії Вюрцбурга (Bistum Würzburg ) та Реновабіс (Renovabis  Організація допомоги Східній Європі від Католицької Церкви в Німеччині).

Ольга ВЕЛИЧКАНИЧ,

завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ, експерт ІЕРС

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *