В гостях у лісівників Ужгородщини…

Про любов до природи та значення лісу для життя людини можна говорити багато. Проте, хоча б одне практичне заняття чи навчальна екскурсія до зеленого друга дасть вагоме розуміння цінності лісових ресурсів та  ще більше усвідомлення значення природи загалом. Саме з метою ознайомлення з роботою лісового господарства та пізнання лісу   21 жовтня 2019 року для  юннатів еколого-натуралістичного центру організована поїздка до Кам’яницького лісництва ДП „Ужгородський лісгосп”.

Провів екскурсію заступник директора відділу шкільного лісництва Олексій Кузнєцов. Він  ознайомив юннатів з історією лісництва та досягненнями юних лісівників у обласних та Всеукраїнських заходах. До слова, цьогоріч це лісництво посіло почесне друге місце у Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв, що проходив у місті Чернігів.


           Юннати під час екскурсії з цікавістю оглянули навчальні стенди та мали змогу потримати в руках вирізані брусочки найрідкісніших  аборигенних порід дерев нашого краю, які виготовлені, як дидактичний матеріал, для проведення занять учнів Кам`яницького шкільного лісництва.

Не менше вразили юннатів навчально-пізнавальні стежки. На одній з них милували око  з промаркованими  назвами  гірські породи і мінерали Карпат.  Ще дві, захоплюючі та цікаві, з індикаторами типів лісів нашого регіону та  „Живі сторінки Червоної книги”, на якій діти залюбки довідались про едельвейс, червону руту, пізньоцвіт осінній і багато інших.            

                   Особливо вразив педагогів та юних натуралістів затишний та відмінний ландшафт лісництва, де відчувається дбайлива рука господаря і любителя природи та його попередників.

Основним завданням Кам`яницького лісництва, як і інших  лісогосподарств, є вирощування лісових культур  і догляд за ними. Юннати нашого центру мали змогу наочно ознайомитися з різновидністю хвойних порід та  різноманіттям сукулентів.

Також, що немаловажливо, юні природоохоронці побачили на практиці, як робиться зріз стебла, а вже потім рослина висаджується у відкритий ґрунт. На прикладі однієї рослини  провели дослід залежності  від  умов зростання. Гарне її укорінення засвідчило про хороший стан рослини.

Завершилась екскурсія стежкою лісівничих споруд для мешканців лісу. Тут наявні снігова яма, годівниця для підгодовування великих копитних тварин, є так званий “готель” для комах. Ця родзинка запозичена від колег із-за кордону. На стежці обладнана  і колиба для стоянки лісівників. Ще юннатам  сподобався умовний бокор, яким у давнину сплавляли зрубані дерева у низів’я. А мужніх лісівників, що управляли бокорами, називали бокорашами.

Як бачимо, проведена екскурсія, розкрила для вихованців ЗОЕНЦ чимало таємниць у лісівничій справі. Крім того,  дитина усвідомила, що кожне посаджене та дбайливо вирощене і збережене лісівниками дерево – це, без перебільшення, цінний вклад у зелену скарбницю Закарпаття, дарунок майбутнім поколінням, справжня ціна якого визначиться через десятки років. Тому збереження, раціональне використання і примноження лісових багатств – головні завдання, які стоять перед колективом лісівників.

Педагоги – позашкільники залучають юннатів до лісівничої справи за допомогою ігор. Так долучаючись до лісової педагогіки, діти фантазували, граючись у „Нагодуй пташенят” з елементами ленд-арту.

 У формі гри „Ти – зайченя” – знайомилися з навичками виживання тварин у лісі. Ліс, без підтримки людини в сучасних глобально насичених промисловістю умовах, не виживе. Тому щовесни вихованці  гуртка “Юні лісівники” допомагають працівникам Ужгородського лісгоспу у посадці дерев, беручи активну участь в акції “Майбутнє лісу в твоїх руках”.

Ще вихованці ЗОЕНЦ озеленюють та облаштовують його територію: саджають дерева та квітучі рослини. Охороняють їх і доглядають за ними. Вирощують із лісового насіння маленькі деревцята – сіянці. Також вболівають за птахами та їх розмноженням: будують і розвішують у лісі та в парку  штучні гніздівлі та годівнички. Вивчають і сприяють життю у лісі корисним комахам. Словом, роблять все для охорони та примноження природних багатств рідного краю.

Мирослава КОПЧА,

в. о. завідувачки відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ;

Оксана СТРІЧКО,

методистка відділу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *