Учасників збору “Золотий нарцис” долина зустріла піком цвітіння квітки з легенди

Кожного року юні натуралісти  Закарпаття збираються на  традиційний збір юннатів “Золотий нарцис”, який проходить у Хустській філії  поблизу однієї з перлин Закарпаття – знаменитої Долини нарцисів. Цьогоріч захід проходив 11 травня і зібрав більше 80-ти учасників: юннатів та педагогів ЗОЕНЦ із Ужгорода, Хуста та Іршавського району, вихованців і педагогів Хустського районного еколого-туристичного центру учнівської молоді, співробітників Карпатського біосферного заповідника, науковців УжНУ, членів Президії громадського об’єднання ”Закарпатприрода”, батьків дітей.

          Ця невеличка ділянка в заплаві річки Хустець є унікальним ботанічним об’єктом КБЗ, в якому охороняється один з останніх в Європі рівнинних осередків високогірного нарцису вузьколистого.

        За науковими дослідженнями ця чарівна долина – рефугіум  з’явилася ще у післяльодовиковий період.

А легенда про долину розповідає, як подарував якось молодий гончар князевій дочці дивну вазу, на якій, наче живі, сяяли білі нарциси. Недогледів князь доньку, спалахнуло між князівною та гончарем палке кохання. Бідним був той хлопець. Князь розлютився і полетіла з гори  незвичайна ваза, розбилась на дрібні скалки та всіяла рясним дощем долину, де зустрічались закохані. На ранок, на місці дрібних скалок, розквітли білосніжні нарциси.   Так утворилась  Долина нарцисів – гарна казка та унікальне за красою місце в Карпатах.

         Усі учасники збору мали можливість помилуватись нарцисом вузьколистим та почути цікаві розповіді юннатів-екскурсоводів, гуртківців Хустського району,  про історію Долини, її рослинний та тваринний світ, інші рідкісні квіти, занесені до Червоної книги України, які тут проростають.

Збір відкрив директор Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Олександр Геревич, голова ГО ”Закарпатприрода”. Також вітали учасників збору Василь Регуш – провідний інженер відділу науково-дослідної роботи та міжнародної співпраці Карпатського біосферного заповідника; Олександр  Навроцький – начальник ПНДВ „Долина нарцисів”; Надія Вербицька – директор Хустського еколого-туристичного центру учнівської молоді; Андрій Мигаль – кандидат біологічних наук, викладач  кафедри лісівництва географічного факультету УЖНУ та  Світлана  Шох  – члени президії  ГО “Закарпатське товариство охорони природи”.

Команди, кожна з 9 юннатів, змагалися на п’яти майданчиках: “Червона книга України”, “Чарівний світ природи України”,  “Екотуризм”,  “Орнітофауна Закарпаття”, “Допомога туристу”.

А юннати-художники насолоджувались нарцисовим полем і свій “дотик” до природи відтворювали на папері, для них  організували пленер.

Всі учасники збору не лише насолоджувались красою та ароматом нарцису, а й обмінялись досвідом роботи, показували кращі свої роботи на виставці, а також змагалися в конкурсах, демонструючи змістовні знання з біології, екології, природознавства, охорони навколишнього природного середовища та обізнаність з проблемами довкілля та шляхами їх вирішення.

За результатами конкурсів команди зайняли такі місця:

 І  місце – команда “ Переможці ”;

         ІІ  місце –  команда “Орли”;

         ІІ  місце –  команда “Едельвейс”;

          ІІІ  місце – “Адреналін”;

          ІІІ  місце – “Захисники природи”;

          ІІІ  місце – “Крила”.

Переможцями конкурсу юних художників-анімалістів стали:

Гаряча Євгенія 9 клас, вихованка гуртка “Дивосвіт” ЗОЕНЦ (І місце);

Онисько Руслана 6 клас, вихованка гуртка “Юні охоронці природи” ЗОЕНЦ (ІІ місце);

Фенцик Айдана 8 клас, вихованка гуртка “Юні охоронці природи”  ЗОЕНЦ (ІІІ місце);

Лесько Тетяна 5 клас, вихованка гуртка “Юні охоронці природи” , м.Хуст (ІІІ місце).

За наслідками перегонів переможці конкурсів нагороджені грамотами Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді та  цінними подарунками.

Мирослава Копча

методист відділу екології та природоохоронної роботи

                                         

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *