Тиждень української мови в ЗОЕНЦ

Враховуючи значимість для педагога знання державної мови, в Закарпатському обласному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді з 5 по 9 листопада включно щодня проводяться заходи, приурочені Дню писемності. Так, тиждень розпочався з виставки книг, газетно-журнальних публікацій „О, мово вкраїнська! Хто любить тебе, той любить мою Україну”.

Далі юннати взяли активну участь у конкурсі стінгазет. Стіннівки вийшли яскраві, змістовні та цікаві і виставлені в актовій залі екоцентру. Робота над ними показала, що юннати – справжні патріоти не лише рідного краю, а й своєї країни і хочуть бути грамотними та знаючими природоохоронцями.

Для методистів екоцентру та керівників гуртків також проводився семінар-тренінг „Культура мовлення – вагома складова серед засобів педагогічної діяльності”.

На ньому спочатку всі присутні ознайомились із основними комунікативними, що важливо саме для педагога, ознаками культури мовлення. Це правильність, точність, логічність, змістовність, доречність, багатство, виразність та чистота мови. Потім доповідач Людмила Бокій, завідувач відділу інформаційно-методичної роботи ЗОЕНЦ, зробила аналіз помилок, які найчастіше трапляються у педагогічній практиці з наголошенням слів, їх значенням та вживанням суржику в українській мові. Саме останній перетворює нашу мову на побутову і знижує її рейтинг.

Почуте закріплювалось практичними завданнями в шести групах. Кожна мала правильно поставити наголос у визначених словах, підкреслити плеоназми (зайві слова) та виправити суржик. Відповіді, звичайно, обговорювались.

Незвичними для присутніх стали вправи і для розвитку мовного апарату. Вони були доречними, оскільки мова педагога вимагає виразної, правильної та чіткої вимови.

Методист відділу Оксана Кремінь доповнила виступ доповідача інформацією про історію виникнення сучасної української мови. Опісля зупинилась на значенні діалектів, які часто вводяться у твір письменниками, щоб підкреслити колорит місцевості. Тут, не обійшлося без аналізу мови закарпатців, яка надзвичайно колоритна і багата на говірки.

Підсумовуючи семінар-тренінг, директор закладу Олександр Геревич, наголосив на важливості і актуальності порушеної теми для педагогів ЗОЕНЦ. Адже вони завжди повинні бути прикладом для юннатів, їх батьків, колег педагогів та всіх відвідувачів екоцентру не лише в аспекті природничому, а й у мовленнєво-смисловому.

Крім того, в рамках тижня української мови Оксаною Кремінь розроблена методична рекомендація – „9 листопада – День української писемності та мови”, яка призначена для проведення виховної бесіди на заняттях гуртків.

Завершився тиждень екскурсєю на телеканал „Тиса – 1” Закарпатської філії ПАТ НСТУ. І не випадково, оскільки телебачення – це еталон українського мовлення.


Людмила БОКІЙ,
завідувач відділу інформаційно – методичної роботи ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *