Про здорове харчування у рамках традицій Різдва йшлося на грудневому онлайн засіданні методичного дня у ЗОЕНЦ

У згаданому засіданні, крім керівників гуртків еколого-натуралістичного напряму Ужгорода, взяли участь і педагоги з Хустського району.

О. П. Стрічко, методистка відділу екології та природоохоронної роботи, зупинилася на розкритті теми з формування навичок здорового способу життя у традиціях українського народу на заняттях гуртка „Юні валеологи”.

Виступаюча вказала, що традиції та звичаї українського народу охоплюють весь спектр здорового способу життя: харчування, рухову активність, гігієну,

загартовування, дотримання режиму праці  і відпочинку.

Основними засадами харчування українців завжди були збалансованість, різноманітність, висока біологічна цінність, простота приготування. Як приклад цього – харчування запорозьких козаків. Козаки  зазвичай харчувалися соломахою (густо зварене на воді житнє борошно), тетерем (не дуже густо зварене на квасі житнє борошно та пшоно).

Ласували козаки й м’ясом, полюбляли дичину та рибу. Не відмовлялися і від вареників, сирників, гречаних галушок із часником.

    Простота і різноманітність козацької їжі забезпечувала їм високу працездатність і міцне здоров’я.

Оксана Павлівна за допомогою світлин продемонструвала практичні заняття юних валеологів, під час яких гуртківці ліпили вареники з різноманітними начинками.

Дбаючи про фізичний розвиток дитини, наші предки всіляко заохочували її до рухів. „Як дитина бігає та грається, то їй здоров’я усміхається” – казали вони.

„У традиційні рухливі ігри – гуси-лебеді, піжмурки, третій зайвий, мисливці й качки, квач – юннати і  зараз люблять пограти, – продовжила Оксана Стрічко. – Адже ці ігри спрямовані на розвиток фізичної витривалості дітей, виховання спритності, рішучості, ініціативи, товариської взаємовиручки, привчали долати психічні навантаження, створювали бадьорий настрій.”

   У своїй презентації педагогиня розповіла про традиції відзначення українцями Різдва, одного з найулюбленішого свят дітвори, яка залюбки колядує та віншує.

О. Стрічко наголосила, що варто дотримуватися прекрасних українських звичаїв і не забувати про них, оскільки це найцінніший скарб нашого народу, який отримали у спадок.

Завершуючи, педагогиня запропонувала всім присутнім пройти тест „Чи правильно ми харчуємось”.

Презентація О. П. СТРІЧКО

Підсумовуючи, В. Ю. Кузьма, заступник директора з навчально-виховної та методичної роботи, вказав, що виступаюча порушила надзвичайно цікаву тему, оскільки Закарпаття багатонаціональне і Різдво – одне з найулюбленіших свят наших краян. У нас кожний район має свої особливості святкування, тому, якщо допрацювати і розширити розкриття теми традиціями і звичаями різних національних меншин, то вийде хороша методична розробка.

Далі О. М. Величканич, завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ, презентувала авторський комплектроздаткових матеріалів для проведення занять з тем „Поводження з відходами”, „Птахи” та „Кажани”. Так, Ольга Михайлівна сказала: „Вищезгадані роздаткові матеріали являють собою розмальовки із навчальним матеріалом, кросвордами, головоломками, творчими завданнями і лабіринтами, які підібрано за темами. Набір до кожної теми складається з 5 аркушів формату А3, кожен з яких можна використовувати окремо як роздатковий матеріал персонально для кожної дитини з метою закріплення знань та виконання завдань на логіку.

         Зокрема, закріпити знання щодо відходів та способів їх сортування можна в ігровій формі, використавши комплект з теми „Поводження з відходами”. Під час виконання завдань на сторінках „Знайомтесь: сміття”, „Вчимося сортувати сміття”, „Знайомтеся: контейнери для сміття”, „Черв’ячок вчить сортувати органічні відходи”,  „Як поводитися із сміттям у лісі”, діти розв’язують кросворди, філворди, складають прислів’я, вчаться правильно сортувати сміття.

Під час опрацювання теми „Птахи” діти можуть закріпити знання про таких птахів Закарпаття, як пугач, сипуха, лелека, беркут та снігур. Майже усі вони занесені до Червоної книги України і потребують охорони. Виконуючи завдання, діти дізнаються про особливості біології, харчування та поведінки цих птахів.

Набір „Кажани” стане у нагоді при ознайомленні із таємничими ссавцями, що вміють літати – кажанами. До цього набору увійшли наступні сторінки: „Знайомтесь – таємничі володарі неба!”, „Нічні мисливці”, „Період зимового сну”, „Кажани в небезпеці!” та „Кажани Українських Карпат”. Виконуючи різноманітні завдання, діти дізнаються  про біологічні особливості та спосіб життя вечірниці рудої, вуханя звичайного, нічниці великої, підковика великого, кажана пізнього. На жаль, усі вони занесені до Червоної книги України.

Комплект стане у нагоді вчителям природничих наук, керівникам гуртків, вихователям груп продовженого дня під час занять на природоохоронну тематику,”- завершила О. Величканич.

Педагогів закладу зацікавила запропонована новинка, яка  стане у нагоді,  оскільки темам грамотного поводження з відходами й охороні тварин і рослин, окремо, птахів і кажанів, приділяється на гурткових заняттях значна увага.

Вже традиційно завершився методичний день оглядом фахової періодики та веб сайту ЗОЕНЦ, який провела Людмила Бокій, завідувачка відділу інформаційно-методичної роботи.

Беручи участь у засіданні методдня, директор екоцентру Олександр Геревич, зауважив, що не зважаючи на оптимізацію в області закладів позашкільної освіти, „ми, педагоги еколого-натуралістичного напряму повинні і надалі добросовісно виконувати свою роботу – забезпечувати якісний методичний супровід, займатися дослідницькою діяльністю з юннатами, екологічним вихованням молоді та охороняти і примножувати природні багатства.  

Людмила БОКІЙ

завідувачка відділу інформаційно-методичної роботи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *