Пам’яті Василя Комендаря присвячувався юннатівський івент
Василю Івановичу Комендареві, доктору біологічних наук, професору Ужгородського національного університету та Національного університету „Києво-Могилянська академія”, науковому керівнику Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем, заслуженому діячеві науки і техніки 2 березня 2021 року виповнилося б 95 років.
У житті Василя Івановича тісно перепліталися викладацька, наукова, природоохоронна та просвітницька діяльність. В. І. Комендар – відома особистість у науковій ботанічній спільноті України, близького й далекого зарубіжжя.
Будучи головою Закарпатської обласної організації Українського товариства охорони природи, створеної за його ж ініціативою В. Комендар доклав усіх зусиль для порятунку „Долини нарцисів” – заповідного масиву, що знаходиться в урочищі Кіреші Хустського району і з 1992 року входить до складу Карпатського біосферного заповідника.
Збереження „Долини нарцисів” – окраси Закарпаття – лише один з відомих чисельних прикладів його безкомпромісної боротьби за збереження довкілля нашого краю. Вагомим є також внесок В. І. Комендаря у створення та збереження низки об’єктів природно-заповідного фонду нашої області, зокрема, таких, як Карпатський біосферний заповідник та Національний природний парк „Зачарований край”.
Усе своє життя Василь Іванович активно працював у сфері охорони довкілля і збереження біологічного різноманіття, досліджував сучасний стан і динамічні тенденції верхньої межі лісу і криволісся в Українських Карпатах, Свої знання й авторитет він потужно використовував як у наукових дискусіях, так і в спілкуванні з пересічними громадянами. Надзвичайно важливо, що Василь Іванович не боявся до останнього відстоювати необхідні природоохоронні рішення й у високих владних кабінетах, де його не завжди хотіли зрозуміти, але до його думки змушені були прислухатися.
Вшанувати пам’ять видатного вченого, ботаніка і природоохоронця в ці дні зібралися педагоги і юннати Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Для нас він був мудрим наставником, колегою у справі охорони природи, постійним гостем природоохоронних заходів і екологічних акцій. Василь Іванович своїм яскравим життям вчив нас головному – поважати і цінувати природу, бути закоханим у рідний край! І, безперечно, виховувати молодь як екологічно культурну, освічену та відповідальну за стан довкілля особистість.
Із вступним словом перед юннатами виступив директор Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру Олександр Геревич. Він розповів про багаторічну співпрацю закладу з професором у справі екологічного виховання учнівської молоді, цікаві зустрічі з цією чудовою людиною. Зазначив, що Василь Іванович залишив по собі безліч наукових статей, монографій, а також книжок про чудовий рослинний світ Закарпаття.
В юннатівському івенті, що відбувся 3 березня у виставковій залі екоцентру, взяв участь і Андрій Мигаль, кандидат біологічних наук, заступник декана географічного факультету УжНУ, колишній студент, аспірант і співробітник Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем, заснованої професором В. І, Комендарем. Андрій Володимирович поділився з юними натуралістами спогадами про роки навчання і роботи на біологічному факультеті університету, спільну природоохоронну діяльність.

Слід зазначити, що більшість педагогів екоцентру в свій час були студентами Василя Івановича, у пам’яті яких він залишився не тільки як викладач, а й як практик-польовик, природолюб, охоронець природи рідного Закарпаття.
Спогадами про студентські роки, ботанічну практику в Карпатах та на Кавказі поділилася Марина Павко, керівниця гуртків, також колишня студентка біологічного факультету.
Василь Кузьма, заступник директора Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру, розповів юннатам, що Василь Іванович був постійним почесним гостем обласних зльотів юних екологів „Золотий нарцис”, який щорічно проводився на базі Хустської філії ЗОЕНЦ, натуралістичній базі „Нарцис”.
Присутні переглянули випуск телевізійної природоохоронної програми „Шовкова косиця”, присвяченої науковій і природоохоронній діяльності Василя Комендаря та спогадам про нього. Одним з ініціаторів створення цієї регіональної телепрограми також був В. І. Комендар.
Пам’ять про великого вченого назавжди залишиться в серцях науковців та природолюбів. Його ім’ям удостоєно знамениту „Долину нарцисів”, національний природний парк „Зачарований край” і одну з вулиць в Ужгороді.
Ольга Величканич,
завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи
Оксана Стрічко,
методистка відділу екології та природоохоронної роботи
Олександра Токарєва,
методистка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи