Новинка у рокарії Закарпатського екоцентру

Наше кредо:
Вивчати природу, разом із юннатами

досліджувати, берегти і

примножувати її багатства!

(О. В. Геревич)

Рокарій Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді з 1 серпня 2022 року поповнився кількома екземплярами кактусів роду опунція.  

Біологічний опис: опунції – це кактуси з плоскими соковитими членистими гілками. Відрізняються помітними редукованими листками, сукулентними стеблами та особливим типом шипівглохідіями. Глохідії – це дрібні, тендітні колючки, дуже гострі і жорсткі, укриті пилчастими щербинами по всій довжині. Вони ростуть у великій кількості пучками навколо ареол. Потрапляючи в травний тракт тварин, глохідії спричинюють сильне подразнення, захищаючи рослини від поїдання. Сходи мають  виражені сімʼядолі, а стебла – сегментну будову. Незважаючи на значне розмаїття форм і розмірів, усі рослини цього роду мають дуже схожі квітки і будову насіння.

Опунція (Opuntia) – великий рід кактусів, який обʼєднує приблизно 300 видів. Вони приносять велику користь людині: слугують їжею для індіанців, втамовують спрагу, використовуються як ліки, застосовуються як паливо, захищають житло від сильних вітрів тощо. Деякі види за смаковими властивостями схожі на наш європейський огірок.

У країнах Середземноморʼя, на Канарських островах, у Південній Африці, в Австралії та Індії, колись занесені туди опунції акліматизувалися, здичавіли і розселилися настільки широко і рясно, що стали визначальним елементом природного ландшафту.

Вивчаючи рослинність рідного краю, юннати висаджують та досліджують і екзотичні рослини на території Закарпатського обласного екоцентру: інжир, тюльпанове дерево, мушмулу, рододендрони та багато інших. Так, дітьми  посаджені морозостійкі канадські кактуси роду опунція в рокарій екоцентру, які закладу подарував викладач Харківського державного біотехнологічного університету пан Костянтин Миколайович Тригуб. Він розказав дітям про біологічні властивості цієї опунції, що завезена до нас із Канади, правила її посадки та догляд за нею. Дітям було цікаво дізнатися, що вона витримує температуру  до -25 градусів по Цельсію, її на зиму не укривають. Пов’ялі стебла на весну набираються вологи та відновлюються. Цвітіння відбувається наприкінці червня – на початку липня. Діти посадили два види кактусів роду опунція: червоно-квітучі та жовто-квітучі. Костянтин Миколайович зауважив, що ягоди перед використанням необхідно протерти від колючок рушничком. Цей вид кактусів сам висівається. Їх треба захищати від весняних та осінніх дощів, щоб рослини не згнивали на вологому ґрунті. Дослідницька робота продовжується. Тепер буде можливість юним натуралістам  спостерігати за вегетативним розвитком морозостійких кактусів роду опунція (оpuntia) в умовах клімату Закарпаття, зокрема, в  м. Ужгород. 
         Сподіваємося, що у вересні-жовтні будемо збирати врожай соковитих плодів.

Відео з посадки кактусів

Ганна АНДРУСЬ,

керівниця гуртків ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *