Новий навчальний рік впевнено стартував і в Закарпатському екоцентрі

 28 вересня на подвір`ї ЗОЕНЦ дружня юннатівська родина гостинно відчинила двері закладу  для всіх бажаючих школярів, які свій вільний післяурочний час вирішили присвятити природі. В гуртках, які вони обрали, юннати проводитимуть навчально-дослідну, природоохоронну роботу та здобуватимуть не лише додаткові, поглиблені знання з природничих дисциплін, а й ставатимуть  екологічно культурнішими та свідомішими у питаннях вивчення, дослідження,  охорони  та примноження природних багатств. І в подальшому дорослому житті багато з них оберуть свою професією в біологічній науці, в туристсько-рекрекаційній галузі,  лісового, водного господарств,  природоохоронних структурах, екожурналістиці.

В рамках Дня відкритих дверей проведено і Всеукраїнську акцію „День юного натураліста” та Всесвітню акцію „Голуб миру”.

Крім юннатів ЗОЕНЦ з міста Ужгорода  участь у заході взяли педагоги та юннати-гуртківці із шкіл Іршавського району – Приборжавське, Боронька, Вільхівка.

Саме свято розпочалось гучними оплесками, щирими усмішками, адже воно підготувало багато приємних несподіванок та палких привітань, незабутніх вражень та радісних хвилин у юннатівському колі  друзів, мудрих наставників-педагогів та почесних гостей закладу. Серед них: начальник відділу дошкільної, загальної середньої, інклюзивної та позашкільної освіти  обласного департаменту освіти і науки – Євген Грабар, голова громадської ради при Закарпатській ОДА, член  колегії департаменту освіти і науки обласної держадміністрації – Михайло Греньо,   кандидат біологічних наук, викладач кафедри лісництва географічного факультету УжНУ – Андрій  Мигаль, член президії Закарпатського товариства охорони перироди – Світлана Шох.

Після запросин ведучими всіх на свято, традиційно прозвучав гімн нашої держави. Під його звучання юннати підняли прапори України.

         Відкрив свято директор ЗОЕНЦ Олександр Геревич, який привітав гостей, учнів, їх батьків, колег педагогів з початком нового навчального року і своїм професійним святом „Днем юного натураліста”. Повідомив, про особливості юннатівських справ, про те, що результати деяких практичних здобутків  відчутні  не відразу,  а через місяці, роки і навіть десятиліття –  це  вирощені сільськогосподарські культури, оформлені ландшафтні композиції, висаджені дерева і кущі,  вилікувані і збережені тваринки, що потрапили в біду, виведені у штучних гніздівлях птахи, тощо.

Назвав і досягнення, які здобули юннати і педагоги і в цьому році, це призові місця у Всеукраїнських і міжнародних конкурсах, фестивалях, зокрема: роботи відеостудії „Дивосвіт” на Всеукраїнському фестивалі „В об’єктиві натураліста”, де вибороли 2 перші і три третіх місця в різних номінаціях   та стали лауреатами  Міжнародного конкурсу шкільних медіа. Вихованки гуртка „Юні квітникарі” у Всеукраїнському конкурсі з флористики та фітодизайну „Осінній розмай” посіли третє місце за втілення авторського проекту „Щедрість рідної землі”. Також  третіми стали юннати і на Всеукраїнському зльоті юних екологів у м.Суми, а  юні лісівники Кам’яницького учнівського лісництва зайняли друге місце у  Чернігові.

У своєму привітання куратор позашкільної освіти Євген Грабар побажав юннатам та педагогам плідної роботи, творчого натхнення, здобутків в екологічному навчанні, і  щоб юннатівська сім’я й надалі розширювалась і міцніла добрими природоохоронними справами.

У ЗОЕНЦ є безліч різноманітних гуртків, кожен може знайти справу до душі, може реалізувати себе в тому чи іншому напрямі. Адже на базі закладу діють гуртки різних профілів, а саме: “Юні квітникарі”, “Юні ботаніки”, “Юні агрохіміки”, “Юні садівники”, “Юні овочівники”, “Юні охоронці природи”, “Лікарські рослини”, “Цікава інформатика” та “Екологічний театр “Екознайки плюс”.

Юні актори, вихованці відеостудії “Дивосвіт”, показали виставу “Про юнната Сашка” за мотивами казки відомого педагога  Василя Сухомлинського “Яблунька і літо”.

         Далі святкове дійство продовжилось посвятою нових учнів в юннати та екологічною вікториною, під час якої діти відповідали на природничі питання. По закінченні ігор дали клятву юнната, тобто  обіцянку берегти і цінувати навколишню природу: висаджувати дерева, очищати джерела, береги водойм; берегти першоцвіти; збагачувати свій запас знань з природничих наук; вести агітаційну роботу серед учнів і дорослих – жителів міста; бути дружніми, працелюбними та прикладом для інших дітей і пам’ятати, що кожен з нас – частинка природи!

           Після клятви новачкам керівники гуртків вручили значки з емблемою ЗОЕНЦ, блокноти із правами і обов’язками юнната, заповідями еколога, флаєри про екоцентр  та силіконові браслети з надписом “Юннат ЗОЕНЦ”.

Завершились урочистості флешмобом,  присвяченим Дню миру. Юннати випустили голубів у мирне і безкрайнє небо, а також приклеювали паперових голубів, символів миру до умовних дитячих різнокольорових долоньок.

 День юного натураліста гуртківці відзначили  і практичними заходами: продовжили облаштування  рокарію, закладеного в минулому році до 100-річчя позашкільної освіти, де висадили нові квіткові рослини та саджанці декоративних кущів. На  одній із локацій юннати під керівництвом методиста відділу біології Олександри Токарєвої заклали дослід з розмноження екзоту, посадивши достигле насіння магнолії кобус у контейнери. Коли  виростуть маленькі деревцята, юннати ними поповнять свій дендропарк і даруватимуть, як завжди,  саджанці іншим навчальним закладам.

На іншій локації завідувачка відділу біології Ольга Величканич проводила майстер-клас з флористики – виготовлення композицій з природного матеріалу за методикою  майстра-флориста, засновниці та директорки ФітоАрт-студії  Олени Бутко.

Ще на одній локації керівник гуртків Ганна Андрусь демонструвала хімічні досліди  і вчила юннатів, як правильно і безпечно їх проводити.

Розгорнутими були і виставки: юних художників – анімалістів „Природа очима дітей” та фото „В об’єктиві натураліста” – світлини яких серед краєвидів рідної природи, окремих рослин і тварин демонстрували позитивні приклади юннатівських зелених справ.

Крім того, напрацювання в гуртках  та свій урожай, зібраний на навчально-дослідній земельній ділянці юннати представили на виставці “Щедрість рідної землі”.

Традиційно педагоги ЗОЕНЦ провели з юннатами та гостями оглядову екскурсію творчими лабораторіями екоцентру:  навчально-методичними кабінетами, „Зеленими класами ”, лабораторіями,   дендропарком, завітали у пташник вольєрного типу, в куток живої природи, до навчально-декоративної водойми, в екологічну відеостудію „Дивосвіт”.

Зважаючи на те, що юннат, це, насамперед, дослідник природи,  а тому повинен  знати, як правильно подорожувати, щоб змістовно проводити фенологічні спостереження живучи в довкіллі просто неба, або ж в наметах, тому до послуг юних дослідників на святі облаштовали експедиційний  куточок: натуралістичне обладнання із  столиком для роботи з визначниками та камеральної обробки зібраних матеріалів, мікроскопами, лупами, біноклем, GPS – приладом, які використовуються під час навчально-польових практик і експедицій та туристичне спорядження – намет, катамаран, човен, гітара та, звичайно, обладнали місце для багаття.

Продовжився захід згідно з програмою малюванням учасниками свого бачення екологічних проблем, вражень щодо проведених  ”Дня відкритих дверей”, акцій ”День юного натураліста” та ”Голуб Миру”. 

 На завершення Олександр Геревич   та завідувачка відділу організаційно-масової роботи Оксана Кремінь  підбили підсумки роботи творчих дитячих об’єднань закладу за рік,  вручили грамоти і подяки юннатам та педагогам за їх здобутки в почесній і відповідальній справі –  вивченні, дослідженні, охороні, примноженні та раціональному, екологічно грамотному використанні природних ресурсів.

Також для дітей організовано солодкий стіл.

         Педагоги ЗОЕНЦ впевнені, що новий навчальний рік для вихованців екоцентру,  особливо первачків,  буде цікавим, успішним і головне  корисним, стане новою яскравою сторінкою в їх житті, і водночас, першою  цеглинкою в збереженні природи рідного краю, історії загального юннатівського руху України.

Людмила Бокій,

 завідувачка відділу інформаційно-методичної роботи ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *