Незабутня подорож до Розмарії

Восени на території Ужанського національного природного парку можна спостерігати унікальне природне явище – пишно цвітуть лілові квітки, названі науковцями пізньоцвіт осінній (Colchicum autumnale L.). У народі цю чарівну квітку називають Розмарія, оскільки квітує восени, в день Народження Пресвятої Діви Марії.

Для юннатів і педагогів Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді вже стало традицією щороку здійснювати екскурсію в урочище Пасіки Великоберезнянського району, щоб помилуватися чарівною квіткою, ознайомитися з біологією рослини, а також провести моніторинг стану цієї популяції.

Отож, 24 вересня педагоги та юннати вирушили у незабутню подорож до флористичного заказника. Юні охоронці природи пройшли дидактичною стежкою „Пасіки”, ознайомилися із зупинками „Пізньоцвіт осінній”, „Ботанічний резерват „Пасіки”, „Пороги”.

Під час екскурсії юннати дізналися багато цікавої та важливої інформації про цю рідкісну рослину та сучасний стан її популяції. Відмітили, зокрема, що цьогоріч пізньоцвіт квітує гарно і дружньо, незважаючи на те, що літо було сухим і спекотним. Також потішило те, що вперше за багато років тут облаштовано місток, по якому можна безпечно підійти до ділянки з квітами.

Цвіте ця дивовижна квітка з вересня до листопада. Плоди достигають у червні – липні на­ступного після цвітіння року.

Латинська назва colchicum походить від давньогрецької назви сучасної Грузії – Колхіда, тому що на її теренах пізньоцвіти досить поширені. Українська назва вказує на незвичний строк цвітіння представників роду, оскільки переважна більшість пізньоцвітів розквітають восени, коли інші рослини вже завершили свій розвиток. Таке ж саме походження має українська народна назва «зимовник», яка співзвучна з польскою zimowit. В Середньовіччі пізньоцвіти називали filius ante patrem («син поперед батька») через те, що плоди дозрівають наступного року після цвітіння, внаслідок чого здається, що протягом одного календарного року плоди з’являються начебто раніше за квітки.

Пізньоцвіт осінній зустрічається окре­мими групами в Карпатах на воло­гих і заплавних луках уздовж річок і потоків та шосейних шля­хів. Рідкісна зникаюча росли­на, занесена до Червоної книги України. 

Тож, якими б не були привабливими ці гарненькі осінні квітки, слід пам’ятати про те, що вони знаходяться під місцевою охороною. Не зривайте їх, аби не зникали з обличчя нашої землі ці чарівні осінні квіти!

Під час екскурсії юннати також ознайомилися із ще одним дивом – порогами на річці Уж. Мальовничі скельні виступи, що перегороджують течію річки, утворені виходами осадових порід крейдового та палеогенового періодів.

Також учасники екскурсії долучилися до Всесвітнього дня прибирання World Cleanup Day, прибравши берег річки Уж на Порогах від сміття, яке залишають тут горе-туристи.

 Захід проведено педагогами Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді у рамках проєкту «Відповідальність за Творіння та жінки Карпат», що реалізується  Interreligious and environmental civil forum of Eastern Europe (IRCEF) (керівник Александр Бокотей) у співпраці з природоохоронними підрозділами Церков за партнерської підтримки Архідієцезії Бамберга (Erzbistum Bamberg), дієцезії Вюрцбурга (Bistum Würzburg ), Реновабіс (Renovabis Організація допомоги Східній Європі від Католицької Церкви в Німеччині) та Закарпатським товариством охорони природи.

Ольга ВЕЛИЧКАНИЧ,

завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *