Непотребу – друге життя, або як відзначали юннати День вторинної переробки
Здоров`я Землі берегти необхідно!
Забруднення – злочин! Смітити – негідно!
Огидно злочинцем себе почувати,
Бездумно сміття по землі розкидати!
(Олена Роговенко)
Щороку 15 листопада відзначають Всесвітній день вторинної переробки відходів. Це свято започатковано у 1997 році в США Національною рециклінговою коаліцією. Саме в цей день екологи закликають берегти навколишнє середовище від сміття, розробляють і навчають правилам його сортування та переробки.
Для початку повчальна історія. Одного ранку люди планети Земля визирнули у вікна …. і жахнулись! Всі вулиці, подвір’я, площі, парки були вкриті величезними купами сміття. Люди спробували відчинити вікна, щоби подихати свіжим повітрям… Але повітря теж стало брудним! І вода в кранах теж забруднилася! І, раптом, люди подумали, зрозуміли, і одночасно вигукнули: “Це ж ми винні у цьому жахітті! Ми виробляємо та користуємось незбагненно великою кількістю різних речей, потрібних у повсякденні. Але й непотрібних дуже багато! Багато речей, що стають непотребом, викидаємо! І ось що сталося! Планета забруднилась, її потрібно рятувати! Потрібно негайно щось робити ”. Так розпочався масово – виховний захід в ЗОЕНЦ, присвячений “Дню вторинної переробки відходів” або “Рециклінгу”.

Проводився природоохоронний захід 15 листопада відділом екології та природоохоронної роботи. Юннати спочатку ознайомилися з екологічними проблемами навколишнього середовища, про які розповіла методистка відділу О. П. Стрічко. Також вихованці гуртка “Юні охоронці природи” продекламували віршики про красу та збереження Землі.
В.о. завідувачки відділу екології та природоохоронної роботи – Мирослава Копча продемонструвала мультимедійну презентацію і відеоролик “ Про життя трьох пластикових пляшок ”.

Розділившись на команди, учасники квесту активно виконували поставлені їм завдання, зокрема, сортували пластик, папір, скло та харчові відходи у 4 окремі коробки. Проведена вікторина закріпила знання юннатів про сміття. Ще діти розшифровували слова із зазначеної тематики. Це – утилізація, сміттєзвалище, сміття, добриво, сировина, сортування, відходи, контейнер, полімер. Виконували тестові завдання “Золоті розсипи смітників”. На цій останній зупинці вихованці гуртків усвідомлювали скільки років потрібно для того, щоб сміття розкладалося в землі (папір – 3 роки, жувальна гумка – 5 років, поліетиленовий пакет – 200 років, пластикова пляшка – 500 років, скло – 1000 років).
Завершальним етапом було малювання плакату на швидкість на тему: “Не засмічуй природу”.
За участь у квесті команди- учасниці нагороджені грамотами за призові місця:
“Свинка Пеппа”- І місце; “Форсаж”, “Сортувальники сміття”, “Пеперобщики” – ІІ місце; “Помічники природи” – ІІІ місце.
З метою формування екологічної свідомості та практичних навичок в юннатів у боротьбі зі сміттям організовано та проведено виставку авторських поробок з побутових відходів. У виставці взяли участь юннати різних профілів творчих об’єднань ЗОЕНЦ: „Юні квітникарі” (кер. Ольга Величканич ); “Юні охоронці природи” (кер. Оксана Стрічко); “Цікава інформатика” (кер. Ірина Катрич); “Юні квітникарі” (кер. Оксана Кремінь); “Лікарські рослини” (кер. Мирослава Вайдич); “Юні садівники” (кер. Ганна Андрусь); “Юні овочівники” (кер. Анастасія Спащук).
Основу для поробок складали папір, пластик, ПЕТ та скляна тара, метал, тобто все, що можна знайти у домашньому смітнику.
Педагоги та юннати творчо підійшли до вирішення проблеми побутових відходів, і кожен з відвідувачів заходу почерпнув для себе низку цікавих ідей для впровадження у власному господарстві.

Юнкори дитячої екологічної відеостудії „Дивосвіт ” під керівництвом Людмили Бокій фотографували та фільмували масово-виховний захід та виставку, щоб потім виставити в інернетмережах.
Захід пройшов цікаво. І як правильно та безпечно поводитись зі сміттям вихованці ЗОЕНЦ запам`ятають назавжди.
Мирослава Копча,
в. о. завідувачки відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ;
Оксана Стрічко,
методистка відділу екології та природоохоронної роботи