Інформація про заклад

В самобутньому куточку нашої країни, краю гірських річок і потоків, озер, садів, виноградників, мінеральних джерел, високих гір, запашних полонин, надзвичайно різноманітної флори і фауни у жовтні 1946 року в м. Ужгороді було відкрито Закарпатську обласну станцію юних натуралістів, яку у 1992 році реорганізовано в Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Згодом, у період із 1958 до 1987 року в області створено ще шість районних станцій юннатів: Мукачівську, Міжгірську, Берегівську, Хустську, Виноградівську, Тячівську.

Багато вчителів біології, географії, сільськогосподарської справи, хімії, що були природолюбами за покликом душі, з великим ентузіазмом включились у цікавий і змістовний юннатівський рух.Частина педагогів перейшли працювати безпосередньо на станції юннатів, інші у своїх школах впроваджували натуралістичну діяльність, як цікаву, корисну й ефективну форму позаурочної, позакласної, позашкільної роботи із учнівською молоддю. В області щорічно збільшувалась чисельність і різноманітність юннатівських гуртків. Створювались шкільні лісництва, учнівські виробничі бригади, шкільні кролеферми, тваринницькі ланки. За участю й сприянням науковців і практиків сільськогосподарської й природоохоронної справи, змістовніше, проводилась робота на навчально – дослідних земельних ділянках.

Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (ЗОЕНЦ) – позашкільний навчально-виховний заклад, який реалізовує державну політику в галузі освіти і науки, Концепцію екологічної освіти в Україні, сприяє розвитку творчої особистості учнів і є координуючим центром інформаційно-методичної, природоохоронної, дослідницько-експериментальної роботи педагогів, учнів та юннатів шкіл і позашкільних закладів області.

В екологічному центрі працюють 2 фахові та 2 загальні відділи:

– Екології та природоохоронної роботи;

– Біології та дослідно-експериментальної роботи;

– Інформаційно – методичної роботи;

– Організаційно – масової роботи.

В різні періоди, залежно від адміністративних і фінансових можливостей в ЗОЕНЦ працювало від 20 до 37, як досвідчених із стажем понад 20 і більше років, так і молодих педагогів, серед яких: 1 заслужений працівник освіти України, 5 відмінників освіти України, 1спеціаліст І категорії, 10 нагороджені грамотами Міністерства освіти і науки України. З кожним роком ЗОЕНЦ намагається впроваджувати різноманітні в тому числі інноваційні форми та методи роботи, зміцнювати навчально-методичну і матеріальну базу для занять творчих учнівських об’єднань.

Крім основної бази створено три філії ЗОЕНЦ: у 2004 році натуралістичну базу “Нарцис” в селі Кіреші Хустського району, біля унікальної перлини краю Долини нарцисів, що входить до складу Карпатського біосферного заповідника.

У 2007 році відкрито філію “Едельвейс” в селі Лазещина Рахівського району біля найвищих гір Чорногірського масиву Українських Карпат Говерли, Піп-Івана, Пєтроса та у 2010 році – філію “Арніка” в селі Нижні Ворота Воловецького району неподалік знаменитого високогірного оз. Синевир та Верховинського вододільного хребта, що розділяє й направляє хід річок до басейнів Чорного та Балтійського морів.

Із січня 2017 року, після реконструкції й капітального ремонту, на базі цієї філії запрацював цілорічний оздоровчо-відпочинковий табір з однойменною назвою „Арніка”, в якому крім учнів Закарпатської області відпочивають та навчаються діти із Луганської, Донецької областей та із-за кордону.

Заняття з юннатами в ЗОЕНЦ проводяться на базі навчальних кабінетів центру, навчально-дослідній земельній ділянці, в кутку живої природи, квітниках, дендропарку, ягіднику, плодовому саду, юннатівській пасіці, комп’ютерному класі, екологічній відеостудії „Дивосвіт”, навчально-декоративній водоймі, в „Зелених класах”, яких є чотири, а також на базі шкіл та дошкільних закладів міста.

Колись в шести позашкільних еколого-натуралістичних закладах області працювало 429 гуртків 28-ми натуралістичних профілів у яких займалося 6819 учнів. В ЗОЕНЦ, зокрема найкраща ситуація була у 2013/2014 навчальному році коли діяло 85 гуртків 18 профілів і в них займалося 1286 учнів. На, жаль, за 2016- 2017 роки ситуація погіршилася. Спочатку Мукачівський міськЕНЦ об’єднано із центрами технічної і туристсько-краєзнавчої творчості та створено Мукачівський центр позашкільної освіти, а згодом і Міжгірську станцію юннатів було ліквідовано як окремий позашкільний заклад і приєднано до Будинку школяра. І у ЗОЕНЦ скоротилися дитячі об’єднання до 34 гуртків.

Із сподіваннями й надією на поліпшення стану справ й надалі головною метою реалізації навчально-виховного процесу вважаємо створення належних умов для здобуття вихованцями додаткових знань із природничих дисциплін, творчого, інтелектуального, духовного розвитку учнівської молоді у вільний від навчання час; впровадження, поряд із традиційними, нових, прогресивних форм та методів проведення гурткових занять, масово-виховних заходів, навчально-пізнавальних практик, еколого-краєзнавчих екскурсій, подорожей, стаціонарних та наметових таборів, комплексних екологічних експедицій, конкурсів, виставок тощо.

Юннати ЗОЕНЦ – активні учасники міжнародних, всеукраїнських, обласних заходів заняття на пасіці: „Мій рідний край – моя земля”, „Український сувенір”; „Новорічна композиція”, конкурсів колективів екологічної просвіти, екологічних експедицій, дитячого молодіжного конкурсу-фестивалю аудіовізуальних мистецтв „Кришталеві джерела”; фестивалю „В об’єктиві натураліста”, виставки-звіту „Країна юних майстрів”зльоту юннатів „Золотий нарцис”, виставок „Воскресни, писанко!”, „Знай і люби свій край”, екологічної акції „Тиса – молодша сестра Дунаю та інших, у багатьох з яких ставали переможцями та призерами.

Основні партнери ЗОЕНЦ: Національний, обласні, міські та районні еколого-натуралістичі заклади, департамент освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації, Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти, Державні управління (департаменти) охорони природи, водного, лісового господарств, екологічна інспекція, Закарпатська обласна організація Українського товариства охорони природи, засоби масової інформації – преса, радіо, телебачення, друковані видавництва. Сприяють, також, вдосконаленню й різноманітності роботи ЗОЕНЦ і багаторічні, дієві зв’язки із зарубіжними освітніми закладами, державними й громадськими екологічними організаціями та природоохоронними фондами (Словаччина, Угорщина, Чехія, Румунія, інші).

Значна увага педагогічним колективом приділяється методичній роботі, вивченню прогресивного досвіду колег, розробкою та впровадженням своїх іструктивно-методичних розробок, порад, інформаційних матеріалів, пропаганді через ЗМІ своєї роботи.

Так, із 2000 року започатковано випуск методичного збірника “Вісник ЗОЕНЦ”, а з 2004 року видається “Бібліотечка позашкільника”, випущено, також, 2 збірки творчих робіт юних екологів “Досліджуємо, охороняємо” та “Мій рідний край, моя Земля”, презентаційний альбом “Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді”, буклети: «Всеукраїнському наметовому табору – експедиції Ойкос-15», “Зелений паросток майбутнього”, “Конкурс Діти і довкілля”, флаєри „Знайомтесь ЗОЕНЦ”, презентаційні значки з емблемою ЗОЕНЦ, систематично по обласному радіо та телебаченню транслюються передачі за участю педагогів та юннатів про діяльність ЗОЕНЦ.

Вагомим компонентом навчально-виховного процесу в ЗОЕНЦ є виїзні форми роботи: Всеукраїнський наметовий освітньо-виховний табір-експедиція „Ойкос„ обласний табір-школа передового педагогічного та юннатівського досвіду «Юннат», польова практика юних орнітологів „Птах року”, табір юних екологів „Зачарований край”, табір юних натуралістів із денним перебуванням „Зелена перлина”, еколого-краєзнавчі подорожі-сплави річками Тиса, Уж, Боржава, конгрес-тури „Педагогам та юннатам про Карпати„ та „Педагогічний досвід – практика, реалії, перспективи”.

Педагоги ЗОЕНЦ постійно працюють над пошуком інноваційних, креативних і ефективних форм та методів роботи, успішно впроваджують їх в життя, що вже дало позитивні результати.

У колективі 1 Заслужений працівник освіти України, 2 – Відмінники освіти України, 3 – спеціалісти І-ІІ категорії, 1 – нагороджений медаллю „Софії Русової”, 8 педагогів – грамотами Міністерства освіти і науки України, 10 – грамотами НЕНЦ та управління освіти і науки Закарпатської обласної держадміністрації.

За підсумками участі у Всеукраїнських виставках „Інноватика в освіті України”, ЗОЕНЦ відзначено Дипломами, Почесною грамотою та бронзовою медаллю.

Пишаємося успіхами наших випускників, зокрема: Мателешко Олександром – нині науковим співробітником Ужгородського національного університету, кандидатом біологічних наук, Генріхом Стратоном – випускником біологічного факультету УжНУ, нині науковцем-практиком, селекціонером морозостійкого самозапильного сорту ківі „Карпат Стратона Валентайн”; , Дідиком Андрієм – який закінчив медичний факультет УжНУ, нині живе та працює лікарем в Угорщині, Бриньком Андрієм – після закінчення Львівського ДУ працює в м. Києві соціальним працівником, практичним психологом; Рогатин Вірою – аспіранткою Київського Інституту агроекології і природокористування НААН, Рущак Ольгою – студенткою факультету журналістики Львівського ДУ ім. І.Франка, Першином Євгеном, Христиною Колещук, Селешій Вікторією, студентами біологічного факультету Ужгородського НУ, Копинцем Валеріяном, студентом НТУУ „Київський політехнічний інтитут” , Вашковичем Юрієм, студентом геологічного факультету Криворізького НУ, Трускавецькою Валерією, студенткою вищої школи мистецтв міста Тренчин, Словаччина та іншими.

Наше кредо:


Вивчати природу, разом із юннатами досліджувати, берегти і примножувати її багатства!