Екскурсія юннатів ЗОЕНЦ у „Зачарований край”

03 червня 2021 року відбулась пізнавальна екскурсія з педагогами та юннатами Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді  до історико-краєзнавчого музею в м. Іршава та НПП „Зачарований край” в с. Ільниця Іршавського району. Екскурсія  приурочена Міжнародним дням захисту дітей та захисту навколишнього природного середовища.

Першою зупинкою став історико-краєзнавчий музей, який знаходиться в приміщенні Іршавського районного Будинку дитячої творчості.  Заснований у 2007 році стараннями відомого в районі історика-краєзнавця Василя Керечанина. В музеї нараховується більше тисячі експонатів основного фонду і близько півтори тисячі –  на тимчасовому зберіганні.

Наш екскурсовод, Світлинець Андрій Андрійович, розповів вихованцям про унікальні документи з концтабору „Гулаг”, про колекцію кам’яних шліфованих сокир епохи неоліту, грошові купюри   регіону (1900-1045) та скляні пляшки (сер. ХІХ – поч. ХХ ст.). Цікаво діти слухати розповідь про старовинне вбрання, взуття місцевих мешканців, ткацький верстат, предмети побутового вжитку з кінця ХХ ст. На запитання юннатів, „звідки в музеї так багато експонатів?”, Андрій Андрійович відповів, що крім експонатів, які знайдені під час розкопок, часто незвичні речі приносять пересічні громадяни.

Нещодавно музейні фонди оновили оригінали документів і листівок часів Карпатської України, а також експозиція АТО з підписаними бійцями прапорами, простріленим бронежилетом та зброєю, що використовувалася в боях.

У липні 2020 року музей отримав почесну державну відзнаку – звання „Зразковий музей”. 

Наступна зупинка – Національний природний парк “Зачарований край”, який є природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення i входить до складу природно-заповiдного фонду України. Директор парку Феннич Василь Степанович,  ознайомив гуртківців з територією закладу та його працівниками, які супроводжували нас дорогою до урочища „Смерековий камінь”. Науковий співробітник УжНУ Мигаль Андрій Володимирович розповідав юннатам про видову різноманітність флори і фауна регіону.
 Протягом пішої прогулянки до місця призначення, співробітник НПП “Зачарований край” Євгеній звертав увагу вихованців на ландшафт місцевості, зокрема, на каміння, яке зустрічалось нам у лісі, це є залишки вулканічної діяльності, а хребет, яким ми йдемо — Великий Діл.
Піднімаючись лісовими стежками, юннати натрапили на природне джерело з чистою холодною водою.
Під час екскурсії ми побачили новий для нас вид комах – вусача дубового малого, який є звичайним, досить масовим видом у передгір’ях Карпат. Ці жуки трапляються на зрубах дерев, пнях, квітах арункусу та кмину. Живляться соком дерев, який витікає з ранок на стовбурах, квітами та їх пилком. Саме з середини травня до початку липня триває літ цих комах.

         Також звернули увагу на такі лікарські рослини, як чебрець звичайний, звіробій звичайний та робінію звичайну, яку в народі називають акацією. Дізналися про їх лікувальні властивості та назбирали лікарську сировину для чаю.

Цікавою несподіванкою для нас було побачити маленькі паростки бука лісового, які складалися з двох несправжніх і двох справжніх листків. Важко уявити, що з цих тендітних паростків виростають такі стрункі і величні дерева! До речі, бук лісовий є одним із основних лісоутворюючих порід Карпат.

Прийшовши до  підніжжя „Смерекового каменю” і  милуючись ним, юннати запитали у провідника, чому камінь має назву Смерековий? На що Євгеній відповів легендою:

– Кажуть, що назвали камінь Смерековим, бо якось один чоловік посварився з жінкою, виліз на скелю, а злізти не міг, то йому драбину з височезної смереки витесали, аби зліз.

         Незважаючи на втому й спеку, відважні педагоги все таки піднялись на  вершину Смерекового каменю. За 5-хвилинний крутий підйом – сміливці опинились над лісом, де тільки вітер, віковічний камінь і птахи.  Краса неймовірна! Здивування було те, що на самій вершині скель  ростуть яфини (чорниця) та брусниця.

З чудовими емоціями та приємною втомою всі повертались  додому.

Діти ділилися враженнями від побаченого, і вкотре переконались, що велична краса наших Карпат є неповторна. Наш обов’язок – берегти і примножувати її.

 Відділ організаційно-масової роботи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *