Екологічний квест до Всесвітнього дня рециклінгу проведено для дітей із Ясіня Рахівського району, що на Закарпатті. Так діти вчаться правильно поводитись з побутовими відходами ще змалечку
Запаси природних ресурсів на нашій планеті не безмежні. Проблема накопичення відходів зараз дуже актуальна. Саме тому дуже важливо витрачати економно ресурси і займатися їх вторинною переробкою. А найголовніше, навчати цьому дітей – майбутніх господарів Землі!
Педагоги Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру, експерти IERS Оксана Стрічко та Ольга Величканич 8 листопада 2022 року провели цікавий екоквест до Всесвітнього дня рециклінгу, який відзначається у світі 15 листопада. Учасниками його стали учні 4-В класу з угорською мовою навчання Ясінянського ЗЗСО І – ІІІ ступенів Рахівського району, які відпочивають у Закарпатському обласному дитячому санаторії „Малятко”.
Оксана Стрічко, методистка відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ, ознайомила дітей з цікавою інформацією про Всесвітній день рециклінгу або вторинної переробки сировини, актуальністю цієї проблематики саме в наш час і шляхами вирішення проблеми відходів у світі і нашій країні зокрема.
Граючи, діти пізнають навколишній світ, закріплюють знання та навички, вчаться логічно мислити та знаходити нестандартні рішення поставлених проблем.
Під час квесту діти виконували завдання на наступних зупинках: „Вгадай за описом”, „Склади прислів’я про сміття”, „Дешифратор”, „Посортуй правильно сміття”. Вдало підібрали учасники і назви своїх команд: „Екокомпашка”, „Захисники природи”, „Екомамонти”. Виконуючи завдання, діти мали змогу закріпити раніше набуті знання та показати, як вони змалку дбають про довкілля, що вони знають про сортування сміття.
Діти із завданнями справилися на відмінно. Звичайно, дружба перемогла, педагоги не оцінювали бальною системою.
Слід зазначити, що питання грамотного поводження з відходами не нова для цих діточок. Під керівництвом вчительки початкових класів Марії Кеслер юні природоохоронці вже декілька років поспіль спостерігають за станом навколишнього середовища в їх рідному селі, вивчають правила сортування сміття, беруть участь у природоохоронних заходах із очищення берегів річки та проведення агітаційно-просвітницької роботи із мешканцями села.
Діти привезли до Ужгорода поробку – рибу-екомутанта, яку вони виготовили власноруч із сміття, що назбирали на березі своєї річки. Ця риба є, на їх думку, попередженням усім людям. Адже, якщо не вирішити проблему із сміттям, то через 50 років саме такі риби будуть заселяти наші водойми!
На згадку про захід учасники отримали екорозмальовку „Пригоди Степана в Квадратляндії”, видану Інститутом еколого-релігійних студій в рамках проєкту „Церкви, релігійні та громадські організації для екоосвіти національних меншин”. Вона допоможе дітям розширити та закріпити знання із правил поводження з побутовими відходами.
Цікаво і весело пройшла зустріч педагогів та вихованців. Всі чудово попрацювали, отримали масу позитиву, подарунків, а здобуті знання обов’язково стануть їм у нагоді.
Природа нагадує щедру маму, яка запрошує в дім. А там так багато сюрпризів і подарунків для нас. Але вона може стати мачухою для того, хто не вміє поводитися в її домі, хто нещадно нищить усе навкруги, не задумуючись про наслідки. Природа – дім, в якому ми живемо, і люди повинні оберігати його!
Захід проведено у співпраці із Товариством охорони природи, Інститутом еколого-релігійних студій у рамках проєкту «Церкви, релігійні та громадські організації для екоосвіти національних меншин», що реалізується Міжрелігійним та громадянським природоохоронним форумом Східної Європи (IRCEF) (керівник Олександр Бокотей ) у співпраці зі Союзом охорони природи Німеччини (NABU Bundesverband , NABU International) за підтримки Міністерства іноземних справ Німеччини (Federal Foreign Office of Germany #AA_Kultur) координатори проєкту Ivan Tymofeiev (NABU), Nataliya Kulya (IRCEF).
Оксана Стрічко,
методистка відділу екології та природоохоронної роботи;
Ольга Величканич,
завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи