Екологічна відеостудія “ДИВОСВІТ”

Керівниця Людмила Іванівна БОКІЙ,

освіта вища,

закінчила Львівський національний університет ім. І. Я. Франка, журналіст за професією, педагогічний стаж – 13 років.

Заняття проводяться на базі ЗОЕНЦ щовівторка та щоп`ятниці 15.30 -17.05

Віковий склад вихованців 12 -15 років.

З початку навчального 2021/2022 року у відеостудії займалося 15 дітей. У січні троє вибуло. Йде добір вихованців.

Гурток має право на існування, оскільки у наш час, коли невпинно відбувається інформатизація суспільства, необхідно навчитися жити в інтенсивному інформаційному середовищі. Відеостудія готує вихованців до повноцінного життя в інформатизованій державі, вчить  не лише вправно орієнтуватися в медійному світі, відрізняти хороший контент від поганого, а й удосконалити навички створення власного контенту – аудіовізуальних проєктів. Якщо раніше новину достатньо було опублікувати як текст у газеті, то нині один і той же матеріал може складатися з тексту, фотографій або картинок, відеоматеріалу та аудіозапису. Все більшої популярності набуває відеоконтент, звичайно, якісно виготовлений. На заняттях, тісно поєднуючи теорію з практикою, студієць вчиться виготовляти свій авторський мінівідеопроєкт  про природу від написання сценарію до викладання матеріалу в інтернеті.  А це вміти писати, фільмувати, монтувати, обробляти фото, аудіо, відеозаписи і користуватися соціальними мережами.

Виготовлення власного відеоконтенту спонукає творчому розвиткові індивідуальності дитини та її професійної компетентності у галузі візуального мистецтва. 

      Для занять і роботи відеостудія оснащена необхідною технікою та приміщенням. Наявні  знімальний павільйон, монтажна, навчальний клас, начиточна, а також  комп’ютери, відеокамери в комплекті (штатив, мікрофон, світло).

      Добре, що відеостудія працює на базі еколого – натуралістичного центру, творчі лабораторії якого (куток живої природи, вольєри, учнівський дендропарк, навчально-декоративна водойма) завжди до послуг вихованців. Працюючи із  живими об’єктами, студійці  фільмують і створюють власні відеофільми, бліцфільми, відеоролики, слайдфільми, телерепортажі, відеосюжети про рослин і тварин. Відеопроєкти студійців постійно беруть участь та стають призерами у юнацьких конкурсах аудіовізуального мистецтва. Серед них: Міжнародні – „День Дунаю”, „Прес-весна на Дніпрових схилах”,  „Конкурс шкільних медіа”, „Кришталеві джерела”; Всеукраїнські – „Золоте курча”,  „В об’єктиві натураліста”. Приміром, у 2021 році в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу „В об’єктиві натураліста” роботи студійців посіли перші місця у номінаціях „Кращий відеофільм”(Софія Бізіля), „Кращий відеоролик”(Емілія Бізіля), „Кращий слайдфільм”(Вероніка Голубець), а у Всеукраїнському етапі першість завоював слайдфільм „Природоохоронні дивовижі Закарпаття” (автор Вероніка Голубець), другим став відеофільм „Символи живої природи Закарпаття” (автор Софія Бізіля). Також відеоролик С. Бізілі „Вивчаємо, досліджуємо і охороняємо Тису” найбільше набрав переглядів у ютубі і переміг у Міжнародному конкурсі „День Дунаю”. До речі, за творчі успіхи у минулому році вихованки відеостудії С. Бізіля та В. Голубець відзначені подяками Закарпатської обласної ради. Грамотою департаменту освіти і науки нагороджена Емілія Бізіля. Відеопроєкти студійців завжди виставляються в ютубі та на сайті екоцентру. Їх можна знайти за посиланням: https://zoenc-edukit.uz.ua/

       Участь у конкурсах стимулює прагнення до екологічних знань. На жаль, зараз новинарі без розкриття причин, поверхнево торкаються питань екології як науки, висвітленню науково обґрунтованого, конкретного стану навколишнього природного середовища. Екологічна інформація в такій формі не відграє просвітницької ролі, а навпаки стає непотребом. Є сподівання на те, що вихованці відеостудії не будуть гнатися за сенсаціями, щоб побільше заробити, а будуть розкривати суть проблеми. І якщо, навіть, не присвятять себе  телебаченню, то можуть стати відомими екоблогерами, громадянськими екожурналістами, створять свої екоканали в інтернеті або ж просто будуть, що немаловажливо, екологічно свідомими громадянами, мудрими та дбайливими користувачами природних ресурсів, активними природоохоронцями. Дехто із студійців вступив  і вчиться на факультетах журналістики у Львові та Києві (Андрій Бринько, Оля Рущак, Валеріян Копинець). Теперішні вихованки Юліанна Хованець, Вероніка Голубець, Софія Бізіля, Емілія Бізіля теж мріють стати журналістами і працювати на телебаченні.

Участь у Всеукраїнському фестивалі “В об’єктиві натураліста – 2021”

Відеофільм “Символи живої природи Закарпаття”, автор Софія Бізіля, перше місце на обласному етапі . Друге-на Всеукраїнському конкурсі.

Відеоролик “Досліджуємо біорізноманіття Карпат”, автор Емілія Бізіля, перше місце на обласному етапі

Слайд-фільм “Природоохоронні дивовижі Закарпаття”, автор Вероніка Голубець, перше місце на обласному етапі. Також перше – на Всеукраїнському конкурсі.

Звіт гуртка за перше півріччя 2020/2021 освітнього року

Звіт гуртка за перше півріччя 2019/2020 освітнього року

Звіт гуртка за друге півріччя 2019/2020 освітнього року

Метою діяльності екологічного театру є формування ключових компетентностей особистості засобами екологічної освіти та театрального мистецтва.

Метою діяльності відеостудії є творчий розвиток дитини та визначення професійної орієнтації у виборі професії. Заняття проводиться у різних формах: лекції, ігри, творче обговорення та практичні заняття.

Найбільша увага приділяється практиці написання сценарію, веденню, фільмуванню, монтажу та озвученню дитячих природоохоронних мінівідеопроектів.

Для створення чіткого уявлення про підготовку телепрограм, відеофільмів, частина занять проводиться у формі інфонтейменту в умовних телевізійних апаратних, створених на базі ЗОЕНЦ.

Кінцевий результат:створення телепрограм, бліц-фільмів, відеорепортажів, відеороликів та відеофільму на природничу тему. Діти самі пишуть сценарії, є ведучими і операторами, а також режисерами монтажу. Словом, кожен учень має навчитись створювати свій мініпроект, який конкурентноспроможний взяти участь у Всеукраїнських та Міжнародних природоохоронних дитячих конкурсах аудіовізуального мистецтва.

За це півріччя відеостудія «Дивосвіт» готувала і виставила в ютуб такі відеоматеріали:

Вересень– відеоролик «TV – школа, дитяча відеостудія «Дивосвіт» (4.09.2018): про набір юннатів у гурток.

відеоролики «Схаменіться, люди», «Допоможемо своїй річці», «Юннати за чисту Тису» (20.09.2018). Юні природоохоронці ЗОЕНЦ, відзначаючи Міжнародний день чистих берегів, провели природоохоронну акцію і закликали одуматися, схаменутися, поки не пізно і припинити забруднювати річки побутовими відходами, особливо в гірських районах.

– анонс, в якому юні кореспонденти відеостудії запрошують всіх в «Екокраїну «Веселку». Екологічне свято приурочувалось 100-річчю позашкільної освіти і проходило на площі В.Фенцика, що в Ужгороді (20.09.2018).

Жовтень урок доброти (7.10.2018). 4 жовтня, в День захисту тварин, в Закарпатському екоцентрі педагоги провели для своїх гуртківців, а також для школярів Ужгорода урок доброти. Зокрема, він пройшов безпосередньо в гуртках ЗОЕНЦ: “Юні охоронці природи”, “Юні акваріуміністи”, “Людина і довкілля”, відеостудія “Дивосвіт”, “Юні ентомологи””Природа рідного краю”, “Основи агрохімії”(48 юннатів). Також до цієї природоохоронної акції долучились відпочивальники Воловецької філії згаданого екоцентру “Арніка”, гуртківці Хустського, Іршавського та Рахівського районів (255 юннатів). Крім того, для школярів Ужгородських ЗОШ І-ІІІ ступенів №12 та спеціалізованої школи-інтернату педагоги екоцентру провели урок-екскурсію його творчими лабораторіями (89 дітей). Діти залюбки поспілкувались із мешканцями кутка живої природи, пташника вольєрного типу та навчально-декоративної водойми. Всього в уроці доброти на базі Закарпатського екоцентру взяло участь 392 школярів.

Відеопрезентація «Висвітлення еколого-натуралістичної діяльності засобами аудіовізуального мистецтва на прикладі відеостудії «Дивосвіт». Її автори Софія Бізіля та Євгенія Гаряча розкрили тему на обласній дитячій науково-практичній конференції «Свій голос віддаю на захист природи» і дістали сертифікат. Конференція присвячувалась 100-річчю позашкільної освіти України та сотій річниці з Дня народження Василя Сухомлинського. Крім того вихованці відеостудії удосконалюють вимову та дикцію у ляльковому театрі «Екознайки плюс». Юні актори на урочистому відкритті конференції показали лялькову виставу за мотивами казок відомого педагога (26-27.10 2018).

Листопад – завершення студійцями міні-відеопроектів про тварин: червоновуху черепаху (Софія Бізіля). хвилястих папужок (Емілія Бізіля) та кролика (Марина Повханич), які живуть у кутку живої природи ЗОЕНЦ. 30 листопада відеороботи продемонстровано на масово-виховному заході “Мій улюбленець».

Грудень відеорепортаж «В «Арніці» пройшов патріотичний квест» (2.12.2018). Педагоги відділу інформаційно-методичної роботи ЗОЕНЦ провели з відпочивальниками патріотичний квест –інтелектуальне змагання під назвою „Моя країна – Україна”. Проводився він з метою виховання в юних громадян патріотизму та відданості своїй Батьківщині, почуття громадянської гідності, національної свідомості, розширення та поглиблення знань у школярів про державні символи України: гімн, герб, прапор; про звичаї, традиції, обряди нашого народу, почуття приналежності до землі, на якій вони живуть, гордості за державу, відповідальності за її долю. Далі розпочались спортивно-патріотичні змагання з розробленими п’ятьма зупинками. На них, змагаючись, діти творили, вивчали, досліджували, і просто грались.

-“Флешмоб юннатів проти насилля” (5.12.2018). По всій нашій країні в грудні проводилася Всеукраїнська акція “16 днів проти насильства”. Вихованці Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді 5 грудня також долучилися до цієї акції і виступили проти насилля дітей в школі, сім`ї, на вулиці. Свій протест юннати висловили флешмобом, який продемонстрували в супермаркеті „Нова лінія” міста Ужгород. Своїм виступом школярі закликали дорослих не проходити осторонь їхніх проблем і задуматись над вихованням дітей, гуманними, не насильницькими методами.

Екокраїна “Веселка”

Незабутня подорож у Східні Карпати