До юннатів весна завітала першоцвітами

На подвір`ї Закарпатського обласного екоцентру зацвіли перші весняні квіти – примули, підсніжники та шафран Гейфеля. Вони належать до дивовижної групи рослин, яку ботаніки називають ефемероїдами. Це багаторічні трав’янисті рослини, що мають дуже короткий період вегетації. Ефемероїди зацвітають рано навесні і швидко відцвітають, утворюючи насіння ще до появи листків на деревах. Більшу частину року вони проводять у стані спокою у вигляді бульбоцибулин, цибулин та кореневищ. Де ж зустрічаються вони в природі?

Примула

Примула облюбовує схили  Альп, а також території помірного клімату Євразії та  Північної Америки.

Підсніжник звичайний та шафран Гейфеля – рослини рідкісні, тому занесені до Червоної книги України. Вони не тільки гарні, декоративні, а й є обов’язковим компонентом лісів. Підсніжник родом із півдня Європи, він росте в гiрських лісах на вологому ґрунті. Ареал шафрана охоплює Балкани, Східні і Південні Карпати. Один з його видів  названо на честь ботаніка XIX сторіччя Йогана Гейфеля

Підсніжник

 Через свою ніжну красу вони користуються величезним попитом у місцевого населення. Люди зривають їх тисячами для продажу, що призводить до зменшення їхньої  кількості, а отже до зникнення виду. Юннати дають перевагу спостереженням та їх вивченню. Педагоги розповідають дітям і легенди. Одна з них оповідає чому   підсніжник – символ надії. Колись давним давно, коли перших міфічних людей  вигнали  з раю, на Землі йшов сніг і було холодно. Єва дуже змерзла. Щоб її  утішити та  подати надію на тепло, декілька ажурних сніжинок перетворились на ніжні квіти підсніжника – провісника весни та символу сподівань на краще майбутнє.

Шафран Гейфеля

А шафран (символ щастя) за міфологією, виріс на горі Іда під час одруження  Зевса з Герою. Інша легенда про появу шафрана розповідає, як грецький  бог Гермес одного разу помилково  вбив юнака, якого звали Крокус. Коли кров хлопця  пролилася на землю,  бог перетворив її на квітку лілового кольору. Ось чому шафран ще називають крокусом. В Європі шафран продають на вагу золота. Промислове вирощування шафрану триває вже близько чотирьох тисяч років і протягом  цього проміжку часу прянощі, які добувають із маточки квітки, залишаються найдорожчими в світі. Уявіть собі, для кілограму прянощів необхідно зібрати 70 тисяч квіток шафрану.

Звичайно, юннати промисловим вирощуванням провісників весни не займаються, проте  щороку долучаються до справи їхнього збереження. Так, 5 березня, в рамках Всеукраїнської екологічної акції „Первоцвіт” педагоги  екоцентру провели природоохоронний масово-виховний захід „Весняні ефемероїди”.  Спочатку завідувач відділу біології та дослідно-експериментальної роботи Ольга  Величканич та методист Олександра Токарєва за допомогою мультимедійної презентації ознайомили вихованців із ранньоквітучими рослинами екоцентру, більшість з яких є червонокнижними, тому зривати їх заборонено!

Також під час заходу педагог О. М. Величканич  провела  майстер- клас з  виготовлення вітальної листівки до 8-го Березня, яку прикрасив паперовий, а не справжній підсніжник. Юннати виготовили чудові креативні листівки із зображенням весняних квітів, які подарують любим мамам, бабусям і сестричкам.

“Своєю листівкою,- сказала, завершуючи роботу, вихованка ЗОЕНЦ Софія Бізіля, –  я привітаю з жіночим святом  маму. Вона така ніжна, як цей підсніжник. Вдома виготовимо листівку з молодшою сестричкою. Її листівка теж буде чудовим подарунком для нашої бабусі. Цей майстер-клас навчив створювати святковий настрій і берегти червонокнижні первоцвіти”.

Як завжди, присутніми на заході були і керівники закладу – директор Олександр Геревич і заступник директора з навчально-виховної та методичної роботи Василь Кузьма. Звертаючись до педагогів та  вихованців, Олександр Васильович, зокрема,  наголосив на значенні та  важливості організованого заходу, як актуального, своєчасного, бо саме  весна є цікавим, пізнавально-  багатим з біологічної точки зору об`єктом. Тому проведений захід обов’язково запам’ятається учням і спонукатиме бережливому ставленню до ботанічних провісників весни.  А ще директор розповів юннатам про художників-анімалістів, тих, митців, які з абсолютною точністю зображають рослин і тварин, хто ілюструє наукові видання –  різні атласи, визначники,  навчальні підручники для студентів. Підсумовуючи, О. В. Геревич похвалив юних природолюбів за активність та намагання відтворити квітку на сувенірній листівці і по кольору, і по формі близькою до природної, щоб і мама, і бабуся, і сестричка впізнали в сюрпризі-подарунку первоцвіти, про які йшлося: підсніжника, білоцвіта, шафрана, примулу, гіацинта. Ці прекрасні, і водночас ранимі квіти, дійсно потребують нашої уваги й охорони.

 Людмила БОКІЙ,

завідувач відділу інформаційно-методичної роботи;

Ольга ВЕЛИЧКАНИЧ,

завідувач відділу біології та дослідно-експериментальної роботи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *