До юннатів повернулись ластівки

 Сьогодні, 1 квітня, у Міжнародний день птахів, на територію екоцентру прилетіли з вирію ластівки сільські, які щорічно гніздяться в нас і виводять щонайменше два, а іноді й три виводки пташенят. Зазвичай вони прилітають після 15 квітня, тож сподіваємося на ранню весну.

А тепер про саме свято, яке проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». І не випадково його відзначають саме в цей день. 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.

 День птахів – це не лише річниця Конвенції, а й час повернення пернатих з вирію. Вперше цей день, як масове дитяче свято, стали проводити в Сполучених Штатах Америки. Організатором був вчитель з містечка в штаті Пенсільванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет „Пітсбурзька телеграфна хроніка”, що почала популяризацію Дня птахів.

Мета цієї акції – звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.

Птахи живуть на планеті понад 150 мільйонів років і немає на Землі такого куточка, де б їх не було. Природно при цьому, що їхній зовнішній вигляд є досить різноманітним і способи життя відрізняються.

          Неоціненну користь приносять птахи людині. Вчені підрахували, що на ділянці  площею 1 км2 птахи знищують не менше ніж 25 кг комах. До того ж вони є досить спритними і діяльними. Пара синиць може «обробити» за день близько 40 яблунь, збираючи з них шкідників. Але птахи знищують комах вибірково. Дятли зазвичай віддають перевагу короїдам, сіра мухоловка – летючим комахам, переважно мухам, вивільга живиться в основному волохатою гусінню. Є також види, які не дуже вибагливі до їжі, з комахоїдних – це шпаки та воронові.

Птахи знищують не лише шкідливих комах, а й багато шкідливих гризунів, які часто завдають значних збитків урожаю сільськогосподарських культур. Варто зазначити, що сови та більшість денних хижих птахів з’їдають величезну кількість мишей-полівок та інших гризунів.

Птахи також сприяють поширенню дерев та кущів. Наприклад, сойка живиться не лише комахами та гризунами, восени вона збирає про запас жолуді, розносячи їх по лісу, ховаючи біля пнів, під листям та в інших місцях. Багато птахів (шпаки, дрозди, сірі куріпки, тетеруки) восени та взимку живляться переважно ягодами горобини, калини, терену, малини, бузини, насіння яких вони переносять на значні відстані.

Крім цього, птахи створюють необхідний ланцюг у ряді живих істот, забезпечують рівновагу в боротьбі за існування.

Пернаті є невід’ємною частиною нашого життя. Вони поширені скрізь, де є на землі сприятливі умови для їхнього життя. На земній кулі їх нараховується 8 тисяч 700 видів, в нашій країні майже 770 видів, а в області понад 230.

Любі друзі! Ми з вами – частинка природи, і нас єднає спільний дім – Земля, матінка – Земля. Діди і прадіди довірили нам чисті ріки й джерела, буйні діброви та гаї з усякою звіриною, птахами, жайворонкові степи і квітограйні луки. Наша природа багата, добра і мудра. Будьмо ж і ми, люди, уважними та добрими до неї!

           Відділ екології та природоохоронної роботи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *